10 důvodů, proč žijí Japonci déle a lépe

10 důvodů, proč žijí Japonci déle a lépe

Na dálném východě, v říši vycházejícího slunce, Japonsku, se lidé dožívají více než sta let. Ne to není pohádka, ale fakt. Japonsko patří mezi země s nejdelším životem tamních obyvatel. Dokazuje to i řada studií, jiné se snaží dokázat, proč tomu tak je.

  • Japonci vaří prostě jinak…

Japonská jídla obnášejí hodně vaření v páře, grilování, grilování na pánvi, restování, pomalého vaření a fermentování. Mají ve zvyku udělat alespoň jednu misku polévky a obvykle servírují jídlo na více malých talířích. Lépe se tak propojuje zelenina s rybou, spoustu vlákniny přijímají z rýže a fazolí.

  • Zelenina, zelenina a zase zelenina

„V Japonsku se jí ve velkém množství rýže, zeleniny a ryb – zpravidla v tomto pořadí,“ uvádí Petr Patočkawww.matchatea.cz. Pověstná japonská posedlost sójou a mořskými řasami má za následek, že netrpí nedostatkem vitamínů, minerálů a užitečných fytochemikálií. Je však nutno podotknout, že od 19. století dochází k nárůstu nezdravých západních návyků – ve strouhance a těstíčcích obalovaná a smažená masa, bílé pečivo, rafinované cukry a hojné množství sladkostí.

  • Je libo čaj? Ano, hodně

V Japonsku je ohromná kultura pití čaje – a kvalitní japonský čaj obsahuje daleko více antioxidantů než káva. To platí zejména pro japonskou čajovou specialitu: Matcha. Jedná se o čaj v podobě jemného prášku (a často na naše poměry drahý), který je vyroben z mladých lístků vypěstovaných speciálně pro zvýšení obsahu chlorofylu a antioxidantů tím, že se zakryjí před slunečním zářením. „Matcha, jemně mletý tradiční čaj z Japonska, je dokonce až desetkrát účinnější než obyčejné sypané zelené čaje, protože je připravován z celých, velmi jemně umletých lístků čajovníku,“ říká Petr Patočka.

  • Jídlo? Jedině čerstvé!

Je opravdu, opravdu čerstvé. A sezónní. Jelikož je Japonsko relativně malé souostroví s velkým množstvím orné půdy, není potřeba cestovat velmi daleko k zajištění jídla, než se dostane do lidských úst. A to lze říci o japonské zelenině stejně, jako to lze říci o jejich rybách a obilí. „Na japonských trzích není jídlo datováno – dostane se k vám totiž do půl hodiny, jak uvádí Naomi Moriyama, která napsala knihu s názvem: Japanese Women Don’t Get Old or Fat (Japonky nestárnou ani netloustnou),“ prozradil pro zajímavost Patočka.

  • Menší porce, prosím

Kontrola porce je tradiční součást japonské kuchyně. Etiketa hraje obrovskou roli v japonském životním stylu a část z ní představuje pečlivé používání hůlek, praxe v konzumaci z malého talíře nebo rýžové misky, zdobit jídla oblohou jen zlehka, servírovat každou položku na vlastním malém talíři a nikdy nenaplnit talíř zcela nebo servírovat velké porce. „V Okinawě místní připisují část své dlouhověkosti rčení: hara hachi bu, což znamená „jez jen do 80% sytosti“,“ uvádí místní zajímavost odborník na japonský Matcha Petr Patočka.

  • Návštěvy u doktora? Téměř povinné

Od 60. let 20. století má Japonsko povinný systém zdravotní péče, který spolyká pouze 8 % HDP (méně než polovina toho, co Amerika platí v současném systému) a zároveň jsou Japonci velmi zdraví. Průměrný Japonec navštíví svého lékaře více než dvanáctkrát ročně na celkové prohlídky, čtyřikrát častěji než lidé v Americe.

  • Japonci neposedávají

Součástí každodenního japonského života je náročné dojíždění – vstávat, zamířit na nádraží, čekat na vlak, stání ve vlaku, chůze z dalšího nádraží do práce a pokračovat dál v životě. Veřejná doprava je v Japonsku standard. Lidé skočí na kola a naskočí do vlaku – auto je považováno za luxus. Mnoho zaměstnanců pracuje ve stoje. Dokonce i toalety bývají v Japonsku odlišné. I když existuje mnoho dostupných toalet západního stylu, na tradičních japonských toaletách se dřepí, což je zdravější pro střeva.

  • Čistota půl zdraví

Japonci jsou posedlí čistotou a je to jen dobře. Jejich kulturní způsoby jsou z velké části založené na staleté tradici šintoismu, jehož značnou součástí je koncepce očisty. V Japonsku není neobvyklé se v létě koupat dvakrát denně. Veřejné lázně jsou běžnou záležitostí, předpisy a pravidla v nich jsou přísné.

  • Rozcvička za rozbřesku

V Japonsku cvičí rozcvičky z rozhlasu, ty se odehrávají v rozsáhlých skupinách každé ráno. Většina Japonců se účastní a je jim připraveno několik stupňů obtížnosti. Pro zajímavost šlo původně o produkt (nyní již zaniklé) společnosti MetLife z Massachusetts, rozhlasová kondiční cvičení se dostala do Japonska přes zaměstnance ministerstva komunikací a dopravy ve 20. letech 20. století. Přínosy jsou zřejmé – zvýšená úroveň zdatnosti, bdělosti a energie, spolu s vyšší pružností a pozorností na pracovišti i ve škole.

  • Venku lépe, nežli doma

Kromě pěší chůze prakticky kamkoli, je japonským zvykem raději jíst venku s přáteli, než je pozvat dovnitř. Japonské obytné prostory jsou skromné, přičemž ceny v restauracích jsou relativně nízké – takže venkovní socializace je běžným jevem. „I když efekt trávení času s přáteli nebyl v rámci japonské dlouhověkosti testován, sociální soudržnost a přátelství jsou významné pro emocionální zdraví,“ míní Patočka.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.