I v Praze se můžete proběhnout na běžkách. Podmínky jsou ideální!

I v Praze se můžete proběhnout na běžkách. Podmínky jsou ideální!

„Nemusí sněžit, stačí, když mrzne!“ prohlásila pár dní před zahájením provozu SkiParku ve Velké Chuchli v Praze olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Svým optimismem přivolala dosud nejlepší sezonu, jakou za dobu své šestileté historie lyžařský park zažil.

Dokonale upravená stopa na skate i klasiku

Od soboty 7. ledna, kdy byl provoz parku slavnostně zahájen, se zde lyžuje v podstatě nepřetržitě každý den od 8 do 21 hodin. V těsném sousedství chuchelského dostihového závodiště čeká na nadšené lyžaře perfektně upravená stopa, jejíž délka stále narůstá! Na začátku ledna byl upraven okruh v délce 200 metrů, od té doby se však trať dále postupně prodlužuje. Necelé dva týdny po zahájení provozu už měřila rovných 350 metrů a od 23. 1. se lyžuje na krásné půlkilometrové trati. Přičemž snem pořadatelů je trať dále prodlužovat.

Lyžuje se převážně na umělém sněhu, který zde chrlí sněhová děla. Pořadatelé ovšem dokážou využít i každou vločku spadlou z nebe. Jakmile se maličko rozchumelí, ochotně přiběhnou s lopatami a mistrně přehazují sníh do míst, kde je ho nejvíce potřeba. K dokonalosti pak stopu vyhladí rolba.

AD1_8317

Přijďte klidně bez lyží!

Vstup na trať, která je určena naprosto všem, je zdarma. Během dne se na ní vystřídají všechny generace běžkařů. Dopoledne se na trati pohybují především děti, pro které jsou připraveny i kurzy běžeckého lyžování. Pod názvem Hurá na lyže je pro ně zajistila Městská část Praha 5. „Celá akce je určena především pro děti a další začátečníky.  Až tady se ukazuje, že mnozí z nich stojí na běžkách poprvé v životě,“ vysvětluje Lukáš Herold, místostarosta Prahy 5. Odpoledne pak přijdou na trať načerpat energii lidé unavení z celodenního vysedávání u počítače. V průběhu celého dne je také možné objednat kurzy běžeckého lyžování pro seniory.

Nejlepší zpráva je, že si tu může běžkování vyzkoušet opravdu úplně každý. Podmínkou není ani nutnost vlastnit lyžařské vybavení. Po celou dobu provozu je tu k dispozici šatna, půjčovna lyží, bot i hůlek, servis a bufet v teple tribuny.

Přímo k závodišti jezdí autobusy MHD nebo vlak z centra Prahy, k dispozici je i dostatek parkovacích míst.

ADA_3215

Proč na běžky?

V popularitě běžky pomalu, ale jistě útočí na sjezdovky, které jsou čím dál dražší, nejen co se týče nákupu vybavení, ale i následného provozu. Pro běžkování hovoří kromě ceny spousta argumentů: je zdravější než chůze či běh. Klouby netrpí žádnými nárazy a rovnoměrně při něm posílíte celé tělo, nejen nohy a paže, ale i břišní a zádové svalstvo. 

Takže – nejvyšší čas vyrazit do stopy!

AD1_8465Jak doběhnout mistryni světa

Patronkou projektu je olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Právě díky ní vzrostla v době jejích největších úspěchů obliba běžeckého lyžování, která dosud trvá. „Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti, které jsem během své závodní kariéry získala. Připravili jsme pro vás programy, které jsou přizpůsobeny věku i vstupním dovednostem,“ říká Kateřina Neumannová, pod jejímž jménem funguje ve Velké Chuchli škola běžeckého lyžování. Kurzy vedou instruktoři a cvičitelé s certifikací SLČR a FTVS UKV, několik lekcí ale povede v průběhu sezony i sama olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích. První z nich proběhl ve středu 25. ledna. To stojí za pozornost! V Česku totiž není povolanějšího člověka, který by zájemce zasvětil do tajů jednoho z nejkrásnějších zimních sportů.

Přehled dalších akcí, které v běžkařské stopě v blízkosti chuchelského závodiště proběhnou, najdete na www.skiparkchuchle.cz. Termíny některých z nich jsou známy již nyní:

  1. února 17–20 hod. Pražský pohár v běhu na lyžích
  2. února 11–12.30 hod. Kryathlon, 3. ročník originálního závodu (plavání ve Vltavě, běh, běžky)
  3. února 10–12 hodin Biatlon zrakově postižených (zaměřování pomocí zvuků)
  4. února 17–18 hod. Lekce běhu na lyžích pro veřejnost s olympijskou vítězkou Kateřinou Neumannovou

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.