Pohled do očí dokáže odhalit vážnou nemoc

Pohled do očí dokáže odhalit vážnou nemoc

Věděli jste, že se z pohledu do očí dá vyčíst, že se vám pomalu rozjíždí třeba cukrovka? Samozřejmě že k tomu nestačí letmý pohled, ale běžně dostupná oční vyšetření ano.

Oční lékaři nemusí zkoumat pouze ostrost zraku svých pacientů. S pomocí očních vyšetření mohou vyhodnotit stav sítnice, a tak odhalit přímou souvislost s některými vážnými zdravotními chorobami. Poškození sítnice může například poukázat na možný pokles mozkových funkcí.

Jiné zdravotní potíže může signalizovat například měnící se barva očí nebo jejich částí. „Při vyšetření oka skutečně často přijdeme na nemoci, o nichž pacient vůbec netuší. Častým případem je odhalení cukrovky, někdy se stává, že objevíme i melanom přímo v duhovce,“ potvrdil lékař a ředitel Evropské oční kliniky Lexum Martin Filipec.

Když očím a mozku chybí kyslík

A nejen to, podle něj třeba problém s vytvářením slz nebo vřed na rohovce mohou poukazovat na onemocnění, jakými jsou revmatoidní artritida nebo lupus. Porucha zrakového nervu nebo zánět v periferii sítnice zase může být první známkou roztroušené sklerózy. „Nález na duhovce nebo sítnici může signalizovat závažné infekční onemocnění, jakými jsou AIDS, tuberkulóza nebo syfilis. Obecně tedy lze říct, že pokud umíme číst v očích, je často možné včas a správně stanovit diagnózu celkového onemocnění a zachránit tak nejenom zrak pacienta, ale často i jeho život,“ dodává profesor Filipec.

Tím, jak se při chorobách mění stav očí, se zabývala i odborná studie publikovaná v prestižním americkém časopise Neurology, která jasně potvrdila, že poškození sítnice má přímou souvislost s klesající funkcí mozku. Příčina? Zhoršující se cévní zásobování krví a tím i kyslíkem.

Vědci ze San Francisca pozorovali po dobu deseti let více než pět set žen starších šedesáti let. Ty, které trpěly vadou sítnice nebo se u nich v průběhu výzkumu objevila, se potýkaly se zhoršenou pamětí a sníženou schopností abstraktního uvažování. „Potvrdilo se, že problémy s drobnými cévami v oku mohou být známkou toho, že ani cévy v mozku nepracují dobře,“ vysvětlila vedoucí výzkumného týmu, doktorka Mary Haan z Kalifornské univerzity v San Franciscu.

Pozor také na souvislost mezi některými nemocemi a barvou očí. Konkrétně se například ukazuje, že kožní melanom hrozí častěji lidem hnědookým než těm s jinou barvou očí.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.