Dejte běžkám šanci!

Dejte běžkám šanci!

Milujete zimu, pohyb, rády slyšíte ty specifické zvuky, kdy noha prošlápne sněhovou pokrývku. Ale jen tak chodit Vás už nebaví… Co takhle zkusit „úzká prkýnka“, tedy běžecké lyžování? Klasický zimní sport. Práce. Utrpení. Relax. Pod pojmem „běžky“ si lze představit spoustu významů. Pojďme spolu poodkrýt některé z nich včetně tipů na vánoční (sportovní) dárky.

Když je sport prací

Jsou ženy, pro něž je jízda na běžkách každodenní realitou a prací. Profi závodnice jako např. Gabriela Soukalová se v bílé stopě pohybují s lehkostí laně a mrštností geparda. Na začátku zimy, kdy si „obyčejný“ člověk teprve osahává hůlky a nutí tělo přizpůsobit se jinému pohybu, oni a ony prosviští kolem rychlostí blesku a nechají nás daleko za sebou s toužebným pohledem: kéž bych taky já takhle lítala…

Běžky? Ani náhodou!

Dalším případem jsou zarputilé odpůrkyně tohoto sportu. Při poslouchání argumentů několika svých kamarádek jsem dospěla k závěru, že tato nechuť je z velké části následkem psychického strádání během školních výcviků. Zdá se, že zážitky hrdinek a hrdinů filmu Sněženky a machři nejsou výsadou filmových scénářů a „výlety“ pod vedením ambiciózního profesora hraničící s bojem o přežití absolvovalo mnoho z nás. Není se tudíž co divit, že při zmínce o běžkách naskakuje dotyčným husí kůže.

image_bezky_2Pohodářka

Pak tu máme vášnivé běžkařky, pro něž je čistota stylu naprosto neznámým pojmem, což jim ovšem nebrání užívat si jízdu plnými doušky. Přesto že jim jiná sportovní odvětví nejsou cizí, běžkování berou spíše jako společenskou událost a neváhají vyrazit na celodenní výlet, nezřídka zpestřený občerstvovacími zastávkami a zahřívacími nápoji. Takové pohodářky vychutnávají radost z pohybu osobitým způsobem, kterým většinou „nakazí“ celou partu, a výlety s nimi bývají nezapomenutelné.

Dnešní „ menu“: skate, klasika, back country

Aby se Vám dobře běžkovalo je třeba pořádné běžkařské nádobíčko a o tom specialisté z outdoorové galerie Sporty.cz o tom vědí své.

Skate neboli „bruslení“

Pokud Vám tento elegantní styl přijde příliš „závodnický“ a netroufáte si na něj, rychle zahoďte přílišné obavy. Pravda, budete potřebovat trochu kondice nasbírané v létě, stejně tak i koordinační schopnosti. „Tzv. skateing je v současnosti velmi moderní,“ dodává Mirek Wolf z Sporty.cz. “ Odpadají tu starosti s mazáním lyží.

Styl klasický tzv. „klása“

Pohled na běžce, který toto umění ovládá, je úchvatný. Klasika je styl při, kterém jsou zapojeny podobné svalové skupiny jako při běžném běhu a pohyb trupu i paží směřuje stále vpřed (shodně s osou běhu). Díky tomu je pro mnohé ženy přirozenější.

Back country

Pro všechny, kteří se vyhýbají vyšlapaným cestám, chtějí si užívat svobody, volnosti, podnikat náročnější výlety, kdy jim je odměnou nejužší kontakt s přírodou, možná i nádherné ticho hor, krásné výhledy. Lyže jsou odolnější proti zlomení. Jiné nároky jsou i na boty, které mají zvýšenou ochranu proti chladu, stabilizační prvky pro kotník, jsou vysoké na holeni. V Čechách tato aktivita není tolik rozšířená, jako třeba v Rakousku nebo v Norsku, kdy jde člověk po pláních, lesem, tundrou, neupraveným terénem.

Co dodat…

Bezpochyby existuje mnoho dalších variací na téma žena-běžky s více či méně kladným vztahem k tomuto sportu.

Naše hory jsou doslova prošpikované skrz na skrz běžeckými trasami- stopami. Nebo se můžete vydat mimo vysoustruhované stopy do divočiny a rozjímat v klidu a tichu panenské přírody. Nezapomeňte na útulnost horských chat, které rovněž nesmíte minout. Ta vůně svařeného vína, grogu a dřeva je prostě nenahraditelná.

Pořiďte běžkařské vybavení a jděte do toho.

Doporučujeme

Dámský běžkařský set MADSHUS Skate Set

bezkyLyže Madshus Ultrasonic Combi + vázání Rottefella . Běžky Madshus Ultrasonic Combi jsou vhodné jak pro hobby lyžaře, tak pro příležitostné závodnice. Vázání Exercise Skate NIS se stará o to, abyste za všech okolností zůstali stát pevně na svých nohou. Vyvážený komplet, který vás nezklame.

Cena setu: 3 396 Kč

Na www.sporty.cz

 

Bunda BJORN DAEHLIE W FUSION JACKET PURP/BLCK/WHT

bunda_bdStylová dámská bunda na běžky. Přední část bundy Fusion je vyrobena z vysoce větru odolného materiálu, elastické panely na zadní části zaručují dokonalou pružnost. Bundu BJŐRN DAEHLIE Fusion si oblíbíte jak pro její elegantní vzhled, tak pro její všestrannost.

Cena 2 072 Kč

Na www.sporty.cz

Kalhoty SWIX LILLEHAMMER WOMENS BLACK

kalhoty_swixDámské kalhoty vhodné nejen na lyžování, ale na ostatní aktivity jako je turistika, jogging, cyklistika.

Anatomický střih a použité funkční materiály jsou zárukou komfortu při sportovním výkonu.

Cena 1837 Kč

Na www.sporty.cz

 

Čepice BJORN DAEHLIE POLYKNIT

cepiceČepici BJŐRN DAEHLIE si oblíbíte především pro její elegantní vzhled a úžasnou lehkost.

Cena 392 Kč

Na www.sporty.cz

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.