Jak vybrat kolečkové brusle? Máme pro vás návod!

Jak vybrat kolečkové brusle? Máme pro vás návod!

Bruslení je skvělý způsob, jak se v létě udržovat ve formě. Pokud právě přemýšlíte o koupi nových in-linů, možná se vám bude hodit pár rad. Není to totiž tak jednoduché, jak se může zdát. Dali jsme proto dohromady návod, který by vám měl výběr usnadnit.

Ruku na srdce: Jak dobrý jste bruslař?

  • Poprvé na bruslích – rekreační brusle (kolečka 72 – 80mm)

Pokud na kolečkových bruslích teprve začínáte, hledejte ty s malými kolečky. Jedou pomaleji a tak nad nimi budete mít větší kontrolu. Rychleji se na nich naučíte a už od začátku si užijete víc zábavy a méně odřených kolen. Rekreační brusle mají vysoké boty, které poskytují větší stabilitu a potřebnou oporu těm, kteří se se světem na kolečkách teprve seznamují.

  • Sváteční bruslař – rekreační brusle/městské brusle (kolečka 80 – 84mm)

Už jste sice nějaký ten pátek na bruslích nestáli, ale určité zkušenosti máte? Potom se asi budete chtít posunout na další level, rozšířit svoje dovednosti, nabrat rychlost. K tomu není zapotřebí kupovat hned nové brusle. Stačí si pořídit větší kolečka. Pokud jde o materiál, pro tuhle úroveň se hodí jak tvrdší plastové, tak měkké boty. Nicméně brusle do města mají většinou boty z plastu, aby rychleji reagovaly na změnu směru jízdy a byly snadněji ovladatelné.

  • Středně pokročilý – rekreační/městské/výkonnostní brusle (kolečka 80 – 100mm)

Do této kategorie spadá většina bruslařů. A právě tady začíná ta opravdová možnost výběru, která souvisí s tím, jak chcete brusle používat. Můžete jezdit rekreačně, po městě, zkoušet slalom, freestyle, nebo dokonce maraton na bruslích. Jediné brusle, které se pro středně pokročilé bruslaře opravdu nehodí, jsou ty rychlostní.

  • Pokud jezdíte spíše rekreačně, nebo po užších městských cyklostezkách, kde je nezbytné mít brusle opravdu pod kontrolou, opět oceníte kolečka menší velikosti (80 – 84mm) a boty s plastovou skořápkou.
  • Jestli ale jezdíte sportovně, tedy kvůli kondici, nebo se často vydáváte na delší trasy, lépe vám poslouží výkonnostní brusle s kolečky o velikosti 90-100mm a měkké boty.
  • Zkušený jezdec – Rekreační/Městské/Výkonnostní/Rychlostní (kolečka 80-110mm)

Pokud se cítíte na bruslích jako ryba ve vodě, žádné nebudou mimo vaše možnosti. Proto je v tomto případě ještě mnohem důležitější vybírat je podle toho, co s nimi máte v úmyslu. A i tady jde v první řadě o kolečka.

  • Už víme, že menší kolečka se lépe ovládají. Přesto nejmenší velikost, kterou byste měli vzhledem k vašim bruslařským schopnostem chtít, je 84mm. Pro jízdu po městských cyklostezkách jsou v rámci této úrovně ideální kolečka o velikosti 90mm, která stále umožňují snadno a pohotově regulovat směr jízdy, zároveň ale dokáží vyvinout takovou rychlost, aby jste se nenudili.
  • V případě, že holdujete opravdu dlouhým tréninkovým vyjížďkám a chcete ze svých bruslí vymáčknout maximální výkon, jděte do rychlostních bruslí. Ale pozor, chovají se poněkud jinak, než výkonnostní brusle s velkými kolečky. Boty jsou nízké a těsnější, aby maximalizovaly přenos energie. Pořizovat si tyhle brusle má tedy smysl pouze v případě, že to myslíte s bruslením opravdu vážně.

brusle

Cena a velikost

Cena je nezanedbatelné kriterium pro výběr čehokoli. Některé značky jsou zbytečně drahé, protože cílí na profesionální sportovce. Stejně tak je to s prodejci. Nejdražší brusle vás tak mohou vyjít i na 10 000 Kč a víc. Pokud jste rekreační bruslař, bude to pro vás logicky přehnaná investice. Stanovte si proto jasný budget, přes který nepojede vlak. Dobrý způsob, jak ušetřit, je nekupovat si nejnovější modely. O cenovém rozpětí kolečkových bruslí si můžete udělat představu například na cenových srovnavačích. Zjistíte, že se dají sehnat i za méně než 1000 Kč.

Na internetu navíc najdete i uživatelské recenze a doporučení, které vám mohou udělat jasno ve velikostech. Ne každý typ brusle, dokonce ani v rámci jedné značky, nemusí totiž stejně sedět. Některé značky mají navíc unisex velikosti (Seba, Bont, Luigino, Vanilla a Powerslide). Proto si pečlivě prostudujte nejen velikostní tabulky dané značky, ale dejte i na názory ostatních bruslařů.

Jakou značku si vybrat?

K2, Rollerblade a Roces, to jsou značky, které nabízí nejširší portfolio typů bruslí i velikostí koleček. Už jména jednotlivých modelů vám naznačí, pro jaké bruslaře se hodí. U těchto výrobců pořídíte, ať už jste začátečník, jezdíte freestyle, rychlostně, nebo po městě.

Značka Seba byla původně zaměřena na výrobu freestylových a slalomových bruslí. V současné době je oblíbená díky svým pohodlným a zároveň pevným botám. Brusle poskytují dostatečnou oporu i při komplikovanějších manévrech. Neprodávají se ale s brzdou, nicméně lze ji dokoupit samostatně.

Chcete jezdit hlavně rychle? Značky Bont, Luigino, Powerslide a Vanilla jsou pro to ideální. Jsou zaměřeny primárně na rychlost a maximální výkon, někdy ale na úkor pohodlí.

Není ale nutné při výběru zaměřit svůj hledáček pouze na rychlostní brusle. Výkonnostní brusle od RB nebo K2 s kolečky o velikosti 90-100mm mají tu výhodu, že vám kromě rychlosti poskytnou i potřebný komfort. Možná pak budete překvapeni, jak dlouho v nich vydržíte.

brusle 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.