Je možné opravdu “zlomit srdce”?

Je možné opravdu “zlomit srdce”?

Zažil to snad každý z nás – zlomené srdce po nevydařené lásce. Přemýšleli jste ale nad tím, jestli se dá srdce opravdu zlomit? Co si vlastně máme pod tímto pojmem představit? Zeptali jsme se na to hned několika odborníků.

Nešťastná láska nás všechny dokáže potrápit již od dětského věku, kdy poznáváme kouzlo prvního zamilování. Zlomené srdce se pak nevyhýbá ani teenagerům, ale ani dospělým. Co se týče srdcových záležitostí, na věku prostě nesejde. A jak takovou situaci člověk běžně řeší? Každý s tímto trápením bojuje jinak. Jsou tací, kteří vyhledávají společnost, další zase truchlí ve tmě svého bytu. Někdo se vyléčí rychleji, jiný má v sobě pocit křivdy po celý život. Záleží vždy na naší povaze. Jedno je ale jisté a stejné pro všechny – zlomené srdce zatraceně bolí. Ale jak to – když ve skutečnosti naše srdce i nadále funguje úplně normálně. Na to jsme se zeptali hned tří odborníků: psychoterapeutky, kardiologa a odbornice na vztahy.

Syndrom zlomeného srdce opravdu existuje

Odborníci znají velmi vzácné srdeční onemocnění zvané Tako – Tsubo, jehož spouštěčem může být také stav, kdy cítíme velkou duševní bolest. Svůj exoticky znějící název dostala podle japonské nádoby na lov chobotnic, jejímuž tvaru se při svém stahování nápadně podobá levá srdeční komora pacientů, které tato nemoc postihne. „Dosti často jejímu vzniku předchází právě výrazný emoční stres a její existence může být často popisovaným úmrtím “žalem“, které se projeví relativně krátce po nějaké tragické události,“ vysvětluje kardiolog MUDr. Jan Horák, CSc. Navenek se projevuje velmi podobně jako známý infarkt myokardu.

Kvůli ztrátě milovaného propadáme zbytečné beznaději

Už pouhá představa, že by nám měl někdo ublížit, je pro mnohé nesnesitelná. Někdy se však stane, že člověk, kterého milujeme, tak vědomky či nevědomky učiní. Rozejde se s námi nebo nám jiným způsobem ublíží a našemu srdci se tak postará o velkou zátěž. „Je to stav, kdy člověk prožívá hluboké zklamání, frustraci a někdy až beznaděj. Často situaci nerozumí a klade si otázku proč. Někdy se uklání k závěru, že je neschopný, trpí pocity méněcennosti a má dojem, že si už nikdy žádný vztah nenajde,“ popisuje situaci, které říkáme zlomené srdce, psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová.

Zlomené srdce má obdobné projevy jako jiné stresové situace

Psychická bolest a trápení se odráží nejen na psychice, ale bojuje s nimi i naše tělo. Kardiolog MUDr. Jan Horák, CSc., ze Všeobecné fakultní nemocnice charakterizuje zlomené srdce jako emoční stres, který se může projevovat smutkem, melancholií nebo dokonce zoufalstvím. „Na naše tělo má podobný dopad jako jiné stresové situace a projevuje se tedy obdobně – bušením srdce, nespavostí, úzkostí, pocením, nechutenstvím apod.,“ vysvětluje kardiolog a doplňuje: „Emoční stres zahrnuje velkou škálu životních situací i mimo nenaplněné citové vztahy – od ztráty životního partnera či blízké osoby přes odmítání sociální skupinou, do které bychom chtěli patřit, po nejrůznější životní a pracovní nezdary.“

Čas je lékem na zlomené srdce

Smutek ze ztráty protějšku vyléčí v každém případě čas. „Sice nám naše mysl nedovolí na vše hořké zapomenout, avšak bolest, kterou prožíváme, časem pozbyde na intenzitě a otupí,“ říká odbornice na vztahy Martina Horáková ze seznamovacího portálu Leyter.com. „Důležitým faktorem, který eliminuje závažné následky zlomeného srdce, je volný průběh emocí, které se v nás nashromáždily,“ dodává.

Jak srdce vyléčit?

Nepropadejte zoufalství a myslete na to, že pokud budete stále zůstávat na místě a neustále se utápět v pocitech melancholie, pouze tím svou bolest prohloubíte. „Obklopte se lidmi, které máte rádi. Působí jako nejlepší protilátka proti trápení,“ doporučuje Horáková a dodává: „Věnujte se nadále věcem, které vás bavily, nebo nalezněte nový bod vašeho zájmu. Na výletě v přírodě nebo při běhání přijdete jistě na jiné myšlenky.“ Pokud jste se přesto na jednom a tom samém místě zastavili a nevidíte východisko, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Pokud by smutek přetrvával, může přerůst do závažnějších problémů od žaludečních vředů až po depresi. U většiny lidí by však mělo časem vše přebolet. „Zlomené srdce po sobě v naprosté většině případů nezanechá na srdci žádné stopy. Jednoho dne prostě zase vyjde zářivé slunce,“ dodává závěrem kardiolog Jan Horák.

Kafe.cz

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.