Mořské plody: I jejich domácí připrava může být jednoduchá

Mořské plody: I jejich domácí připrava může být jednoduchá

Mořské plody jsou stále častější součástí nabídky lepších restaurací i specializovaných obchodů. A to je jenom dobře, protože humři, krabi, ústřice nebo mušle jsou mimořádně chutné. Nebojte se, zvládnete si je připravit i doma. Hlavně musíte vědět, kde se vyplácí je u nás kupovat.

Zřejmě nejjednodušší jsou na vaření ústřice. K jejich přípravě potřebujete pouze dvě informace. Kde čerstvé ústřice koupit a jak je otevřít. Takže si zapamatujte, že jedny z nejlepších ústřic nabízí obchod Seefood, který má dvě prodejny v Praze, a sice v Palladiu a na Smíchově ve Zborovské. A protože zaváží ústřice dvakrát týdně (většinou ve středu a v sobotu), je dobré si po telefonu ověřit, kdy přijdou čerstvé. Tehdy jsou nejlepší a nejchutnější. Případně vyzkoušejte internetovou objednávku s donáškou až do domu na stránkách www.cerstveryby.cz.

Královna gurmánů

Na otevření ústřice potřebujete speciální nůž (můžete ho koupit třeba v Makru, kde ostatně mají také celkem slušné ústřice, s běžným kuchyňským nožem to opravdu nezkoušejte) a pak také speciální grif, který by vám mohl vysvětlit prodavač v obchodě, ale možná  je ještě praktičtější podívat se na youtube.

Podstatné je zasunout nůž do ‚zámku‘ lastury a páčením mlže otevřít. A to je vše. Ústřice se jí syrová, buď jen zakápnutá citronem, nebo třeba tabascem  či octovou zálivkou se šalotkou.  Maso ústřice je velmi prospěšné (bez ohledu na údajné afrodisiakální vlastnosti), neboť představuje obrovský zdroj minerálních látek, především zinku a sodíku, ale také hořčíku, vápníku, železa či fosforu. Velmi významný je i fakt, že se jí syrová, neboť ryby a plody moře bez tepelné úpravy mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví – ostatně  hlavním tajemstvím japonské dlouhověkosti  je právě nad- měrná  konzumace  syrových mořských  živočichů. Obsahují jak bohaté množství jódu, tak nenasycené  omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které jsou pro naše zdraví nepostradatelné. Pokud chcete ústřice ochutnat  bez práce, zajděte si do Zdenek’s Oyster baru na Starém Městě, kde mají nejlepší ústřice v Praze, včetně takových lahůdek, jako jsou odrůdy Tsarskaya, Bílá či Černá perla či Gillardeau.

Rudý korýš

Pokud je ústřice  královnou  mořských plodů, pak jejich králem nemůže být nikdo jiný než humr, mimořádně oblíbená lahůdka všech gurmánů. Živého korýše opět můžete koupit v Makru, nejlepší  maso  mají kousky  od nějakých tři čtvrtě kilogramu do jednoho a půl kilogramu.

Příprava  humra  je, připouštím,  poměrně složitá. Humra musíte totiž nejdříve zabít. Avšak nikoli tím, že ho hodíte do hrnce s vařící vodou, jako to dělal Woody Allen. Zabíjí se bodnutím ostrým nožem za jeho hlavu (toto usmrcení  se považuje za rychlé a humánní), přičemž musíte dávat velký pozor na jeho klepeta. Pak humra rozříznete, odstraníte vnitřnosti a poté ho hodíte do hrnce s olejem, kde půlky humra  rychle osmahnete, pak přidáte citron, rozmarýn, tymián, citronovou   trávu a vše zalijete vařící vodou či ještě lépe rybím vývarem s bílým vínem a necháte  osm minut vařit. Takto  připraveného humra  podávejte s bílým pečivem, citronem, limetkou a česnekovým aioli.

Všechno musí vonět

Při  přípravě  a  konzumaci  mořských plodů platí několik pravidel, které  je třeba  dodržovat. „Protože se plody moře jí buď syrové, či jen krátce tepelně  upravené, musí být vždy absolutně  čerstvé. To je základní podmínka. Vždycky si k nim přivoňte, neboť seafood musí příjemně  vonět. Pokud  se vám něco  nezdá, tak rychle ruce pryč,“ radí šéfkuchař Hergetovy cihelny Petr Laštovička. S plody moře má dlouholeté  zkušenosti  a ve své restauraci má i takzvaný seafood bar, v rámci něhož nabízí celou  řadu  delikates. Asi nejlepší  volbou je velký talíř s plody moře, kdy si můžete vybrat mezi víceméně syrovou verzí, která  se servíruje s domácí majonézou a chilli omáčkou či verzí lehce grilovanou. Díky tomu dohromady ochutnáte famózní  krevety,  delikátní  mušle svatého Jakuba, kraba či humra, ale také ústřice a marinované slávky.

Slávky a krevety

A právě ty doporučuje  šéfkuchař  Laštovička začátečníkům. Slávky totiž  můžete  i mírně převařit, aniž by jejich kvalita utrpěla. Pokud byste naopak převařili třeba humra, bude jeho maso bohužel tuhé a zkazíte si zážitek. „Většina lidí se bojí, že těch pár minut na úpravu je málo, a tak tam nechá plody moře déle a tím je zkazí,“ upozorňuje  Petr Laštovička a dodává, že plody moře se téměř nemusejí solit, neboť mají výraznou slanost  už z moře. Na slávky, které se často prodávají v kilovém balení, stačí vlastně jen připravit nálev s vínem, šalotkou, česnekem a kořením, ve kterém se zhruba pět minut povaří (dokud se neotevřou). Jednoduchá je i příprava krevet, které se prodávají předvařené, takže je stačí jen na pár minut hodit do rozpáleného  oleje ve woku, kam přidáte trochu červené curry pasty nebo česnek, cibuli či cherry rajčátka. Podobně  upravené plody moře jsou nejen nesmírně lahodné a výživné, ale také málo kalorické, díky čemuž je stále častěji vyhledávají ženy. A pravdou je, že málokde najdete tak dokonalý příklad symbiózy chutných a zdravých pokrmů, jako představují právě tyhle mořské ‚potvory‘.

CO DĚLAT

Plody moře se musí jíst hned, nesmíte je sušit na pánvi, když má návštěva zpoždění. Proto je vždycky začněte dělat až ve chvíli, kdy všichni sedí u stolu. Pokud děláte několik chodů, připravte si suroviny dopředu, ale samotná jídla dělejte každé zvlášť. Plodům moře sluší jednoduchost, podávejte je jen s bylinkami a citronem, případně s česnekovým aioli či s curry pastou. A kde plody moře ochutnat? Zkuste v Praze například balkánskou hospůdku Luka Lu na Újezdě či skvělou italskou restauraci Vino di vino, kde vaří šéfkuchař z Říma.

CO NEDĚLAT

Prohlédněte si suroviny. Pokud jsou mušle či ústřice pootevřené, tak je raději vyhoďte. Stejné pravidlo platí i v případě, pokud plody moře nevoní lehkými a svěžími tóny moře. Zásadně nepoužívejte mořské plody mražené a vyhněte se restauracím, o kterých nemáte jistotu, že vaří z čerstvých surovin, protože staré či nekvalitní plody moře vám jenom zkazí chuť. Takže pokud vám obsluha přísahá, že má všechno maximálně čerstvé, nechejte si plody moře ukázat. A když si objednáváte humra, chtějte ho vidět ještě živého.

Libor Budínský

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.