Dubnová Kondice: Vyretušujte ve třech krocích velké póry!

Dubnová Kondice: Vyretušujte ve třech krocích velké póry!

Pro začátek na rovinu: rozšířených póru se úplně zbavit nedá. Zmenšit je ale můžete. Pomohou séra s kyselinou salicylovou nebo glykolovou, adstringentní pleťové vody i triky s bází pod make-up. A doporučujeme vyzkoušet také chemický peeling nebo ošetření laserem.

S rozšířenými póry se nejčastěji potýkají ženy, které mají mastnou nebo smíšenou pleť. Ušetřeny ale rozhodně nejsou ani ty ostatní. “Ať už máte jakýkoli typ pleti, na nose a v oblasti T-zóny bývají póry zpravidla viditelnější. A s věkem se často rozšiřují ještě víc,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Katarína Třísková z pražské kliniky Asklepion. Svou roli přitom hraje i genetika. I když se tohoto kosmetického trápení úplně zbavit nedá, zkrotit ho můžete. Je ale zapotřebí nasadit víc zbraní naráz a v boji s nimi být nemilosrdně důsledná.

Krok č. 1: Cílená péče

Kosmetická péče, a nejvíc ze všeho důkladné čištění, je v boji s rozšířenými póry absolutní základ. K jejich zvětšování totiž přispívá hlavně nadměrná tvorba kožního mazu a usazování nečistot v jejich ústí. Póry jsou vlastně malé cestičky vedoucí hlouběji do pokožky, které slouží k vylučování toxinu, k udržování svrchního ochranného filmu kůže prostřednictvím mazu a také k regulaci teploty. Jsou-li zatarasené nadbytečným mazem, odumřelými buňkami, nečistotami, nebo dokonce vším zároveň, je nasnadě, že nemohou správně fungovat a začnou vznikat problémy. “Je-li pleť mastná nebo smíšená, a to v případě rozšířených póru většinou je, objevují se kromě samotného rozšíření často i takzvaně komedony, které mohou být buď tmavé nebo světlé. Tmavé, které vnímáme jako černé tečky, vznikají oxidací povrchových vrstev mazu a světlé hromaděním mazu v pórech, které na povrchu ještě uzavírají odumřelé buňky,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Zuzana Kulfková z pražské kliniky LaserPlastic.

O dalších krocích v boji proti rozšířeným pórům se dočtete v dubnovém čísle časopisu Kondice.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.