Dubnová Kondice: Nespí s vámi? Jděte na psychoterapii

Dubnová Kondice: Nespí s vámi? Jděte na psychoterapii

Obecná poučka praví: základním předpokladem rozkoše je pocit zdraví a pohody. Všechno, co tomu braní, snižuje v důsledku chuť na sex. Je-li to problém vašeho muže, byť je zdravý jako řepa, popřemýšlejte o tom druhém. Hlavně se ho neptejte ‚Proč se mnou nespíš?‘, odpověď nejspíš nezná ani on sám.

Odborníci to popisují jako nenásilné vyhlazování světa. Od konce druhé světové války se počet  spermií v ejakulátu snížil o polovinu. Také jejich kvalita je stále problematičtější a údajně klesá i práh vzrušivosti. Má to prý něco společného se stále narůstající přemírou vnějších vzruchů. Každopádně kvalita spermatu s chutí na sex souvisí asi tak jako droždí s kynutým těstem. Bez jednoho není druhé.

Když se to dá změřit Andrologové zabývající se v mužském světě tím, čím gynekologové v tom ženském, mají skutečně mnohem víc práce než před dvaceti třiceti lety. „Je to ale i proto, že muži se o sebe a své zdraví také mnohem víc zajímají,“ říká lékař Karel Kočí z privátní andrologické praxe v Praze. V naprosté většině případů ve své ordinaci zjistí, že je za poruchami erekce organická příčina – cukrovka,  vysoký tlak, obezita nebo hormonální poruchy. „Snížená chuť na sex je pak obvykle projevem nedostatečné koncentrace testosteronu, popřípadě zvýšené hladiny prolaktinu nebo ženských hormonů,“ dodává lékař s tím, že takové problémy mají muži jakéhokoli věku a nezávisle na tom, jak emočně uspokojivý mají partnerský vztah. Ten obvykle ve své ordinaci moc neřeší, není psycholog ani sexuolog.

Sláva modré pilulce!

Poruchu erekce zažívá někdy v životě každý druhý muž. Před objevením slavné pilulky ve tvaru kosočtverce s tím byl sám, považuje to za individuální selhání, se kterým se nesvěřil ani vlastní ženě. Obvykle se pak začal sexu vyhýbat ze strachu, že se to stane znovu. Viagra, na český trh uvedená poprvé před patnácti lety, muže uklidnila. Už vědí, že existuje spolehlivý a bezpečný prostředek, jak si rychle pomoct.

Když ale vězí za problémem hlava, ani ‚modrý zázrak‘ to nevyřeší. Aby doopravdy zafungoval, je k němu nutná sexuální stimulace, hlavně však vůbec chuť na to, co se bude následující čtyři hodiny dít. Tedy do doby, než účinky Viagry pominou.

Více se dočtete v aktuálním dubnovém čísle časopisu Kondice.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.