Mirka Zlatníková: V hypnóze s rozumem

Když jsme připravovali pro jedno číslo Kondice článek o hypnóze, rozhodla jsem se, že ji vyzkouším. 

-„Ty věříš TOMUHLE?!“ zeptala se mě udiveně kamarádka.
-„Já myslela, že bereš NORMÁLNĚ prášky…“.
Stejně jako mnoho jiných lidí i ona bere medicínu jako víru, kterou je třeba spojit jediným náboženstvím.

Váš Bůh může být moderní. V jedné ruce má skalpel, v druhé laser a kolem krku farmaceutické perly.  Hříchy pozná z krevních testů a budoucnost vám věští z DNA. Chce od vás pravidelné modlení v chrámech gynekologických i zubařských a zpovědi u praktického lékaře.

Váš Bůh může být i tradiční. V rukou třímá odvary, výtažky a jehličky. Život vám vyčte z bělma nebo z potažení jazyka. V jeho chrámech si budete roztáčet čakry a uvolňovat lymfu, energii, či akupunkturní dráhy a pít čaje jako o závod.

Váš Bůh může být ale také alternativní. Můžete věřit, že všechno je v hlavě, v podvědomí, v nevědomí, v přírodě nebo vesmíru.

Je zarážející, kolik inteligentních lidí si myslí, že je nutné si vybrat pouze jednu z těchto cest a ostatní zavrhnout. Rozum nechávají zaslepit vírou, ať je jakákoli z těch tří. Naposledy to byl Steve Jobs, americký milionář, který onemocněl rakovinou slinivky. Spolehl se na tradiční medicínu a ta mu pomoct nedokázala.

„Já sama bych nikdy nic takového neudělala,“ komentovala v britských novinách jeho přístup k léčbě čínská lékařka, která vystudovala tradiční čínskou i moderní medicínu. „Tradiční medicína nemá možnosti, které má dnes ta moderní. Čínská medicína dnešní civilizační nemoci vůbec neznala. Naopak nemoci, které dokázala geniálně léčit, dnes neexistují.“

Jsem ráda, že žiju v době, kdy můžeme využívat širokého spektra medicínských znalostí. Své nemoci můžeme probrat s lékařem praktickým, odborným, čínským, ajurvédským nebo třeba specialistou na psychosomatiku. A pak se zamyslet a zkombinovat věci tak, jak potřebujeme.

Moje zkušenost s hypnózou byla vynikající. To ale není důvod, proč bych měla od zítřka popřít existenci serotoninu a naházet prášky do kanálu. Našla jsem další pomoc a budu ji využívat stejně jako ty stávající – s rozumem.

Mirka Zlatníková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.