Závislačky aneb Proč nemůže Iveta B. přestat

Závislačky aneb Proč nemůže Iveta B. přestat

Rok od roku u nás přibývá žen, které bojují se závislostí. Na alkoholu, na lécích, ale také na jejich kombinaci. Ta je mimořádně záludná a odvykání musí být pomalé a postupné. Jinak hrozí epileptické záchvaty, křeče a vážné úzkostné stavy.   

Odhaduje se, že až polovina lidí v léčebnách se tam dostala kvůli kombinaci alkohol – léky.  Zejména pro ženy je toto ‚kombo‘ velmi lákavé. Závislost, která vrcholí polykáním hrsti léků a lahví vína denně k tomu, přitom mohla začít nenápadně – špatným usínáním nebo spaním.
S problémem se žena svěří svému lékaři s tím, že ji navrch trápí stavy úzkosti, protože je v práci pod tlakem. Co se stane? Odchází s receptem na některé z anxiolytik.

Prášky na kocovinu

Získat prášky je bohužel až neuvěřitelně snadné. Předepsat je může úplně každý lékař, včetně obvodního. Snad proto jsou to nejzneužívanější léky v této zemi. „Celá skupina benzodia-zepinů, které se v těchto případech předepisují, je však extrémně riziková. Tyto léky jsou vhodné pouze pro zvládání těch nejakutnějších úzkostných příznaků a je nevhodné užívat je déle než šest týdnů,“ varuje Petr Popov, primář Kliniky adiktologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice
v Praze.

Benzodiazepiny účinkují opravdu rychle a dokážou člověka dostat do mírně letargického ‚sladkého‘ stavu. Brzy je ale zapotřebí větší dávky. Anebo léky zapít alkoholem, čímž se dosáhne stejného účinku, protože tento typ léků a alkohol se navzájem potencují. Jejich uživatelky už to moc dobře vědí. K propletené závislosti se pak mnohé dopracují třeba i tak, že si léky navyknou užívat na kocovinu.

Varovný signál: tajnosnubnost

Ať už je cesta k závislosti jakákoli, jedno mají závislé ženy společné. Své potíže tají – i proto se před manželovým příchodem spíše sjedou léky, které z nich nebudou cítit, kdežto po ránu si klidně dají několik skleniček vína. A jsou obtížně detekovatelné i pro odborníky.

„Žádná z žen, které vyhledají odbornou pomoc, neřekne, že má problém s alkoholem. Všechny přichází s obtížemi, jako jsou problémy ve vztahu, nezvládání stresu, úzkostné stavy nebo poruchy spánku. Teprve až po několika sezeních vyjde najevo, že jejich skutečným problémem je závislost,“ přibližuje situaci MUDr. Marian Koranda z Dětského a dorostového detoxikační centra Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Zatímco muži se doslova chlubí
s tím, jaké množství alkoholu zvládnou, ženy mlčí i po letech. Přiznat okolí i sama sobě, že mají problém s pitím, je pro ně tak těžké, že se i dlouhé roky pokouší svou závislost maskovat a úporně předstírat, že mají svůj život pevně v rukou. O to horší jsou následky. Devastace zpěvačky Ivety Bartošové před zraky bulváru je smutným příkladem toho, jak mohou závislé ženy dopadnout.

Více o kauze známé zpěvačky dočtete v říjnovém čísle časopisu Kondice. Dozvíte se zde také, jak začít s léčbou závislosti, které životní období ženy je rizikové, jak probíhá tabletová terapie a také, jak se mají blízcí chovat k závislému člověku.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!