Prostata: Zažeňte nemoci jídlem

Kolem padesátky se u poloviny mužů vyskytují problémy s prostatou. Zatím nevíme proč. Co ale víme jistě, je, že některé potraviny prostatě svědčí. Zařaďte do jídelníčku rajčata, zelí a květák. Pomohou čistě jako prevence, ale také v případě, že se váš muž už s prostatou léčí. 

Zda a jak přesně jídelníček ovlivňuje stav prostaty  neboli předstojné  žlázy, zkoumají po celém světě početné vědecké týmy. Prostatě se věnuje velká  pozornost  i proto,  že počet mužů, kteří potížemi s ní trpí, stále stoupá. Lékaři ale uklidňují, že je to spíše lepšími diagnostickými metodami, než že bychom se museli obávat  markantního nárůstu  počtu  nemocných. Pravdou také je, že když se na chorobu přijde včas, muž má slušné šance na důstojný život bez omezení. To v sedmdesátých letech  znamenal verdikt nádor prostaty téměř jistou smrt.

Po padesátce na urologii

Nejvíc pro sebe muž udělá, když bude po padesátce  (nebo  ještě  dříve, pokud  má potíže) pravidelně   navštěvovat   urologa,   který   mu zajistí všechna  potřebná  vyšetření. Kromě toho je ale výhodné na prostatu  myslet i při vaření. Že na složení stravy záleží, dokládají mezinárodní výzkumy, podle kterých jsou ve výskytu  karcinomu  prostaty  velké  regionální rozdíly. Na chvostu s nejmenším počtem jsou totiž Japonsko  a Asie – země s převahou rostlinné stravy. Obecně se tedy dá říct, že ovoce, zelenina a rostlinné bílkoviny by měly tvořit základ jídelníčku každého,  kdo se chce co nejvíce chránit před nádory. Je ale dobré zaměřit se na ty potraviny, které to ‚umí‘ přímo s prostatou.

Dva a půl hrnku denně

Takovým nenápadným, ale důležitým pomocníkem  jsou  rajčata.  Obsahují  antioxidant  lykopen, látku podobnou  vitaminům, která  chrání  lidskou  DNA před  poškozením, a snižuje tak riziko rakoviny prostaty u mužů, u nichž se zatím nádor neprojevil.

Další mimořádně  prospěšná zelenina  je zelí, brokolice  a květák. Výzkumy se zaměřují také na sóju, sójové proteiny  totiž obsahují izoflavonoidy, které podle některých výsledků prostatě  rovněž svědčí. Zelené sójové lusky snižují hladinu testosteronu, platí totiž, že čím méně testosteronu, tím méně paliva pro pohánění růstu rakovinotvorných buněk. Lusky přidávejte do salátů, polévek nebo  jako přílohu  k masu.  Ne u každého však sója sklidí úspěch, v takovém případě raději vsaďte na fazole.

A úplnou novinkou ve výzkumu zdravých potravin je šťáva z granátového  jablka. Při denním pití prý pomáhá snížit hladinu hormonu PSA po léčbě nádorů prostaty. Vhodným nápojem  je také zelený čaj, a to díky obsahu katechinů. Muži mají rádi exaktní  údaje, takže tady jsou: zdravé množství zeleniny a ovoce, které pomáhá  v prevenci  nádorů  prostaty,  se vejde do dvou a půl hrnku denně.

Jako pozitivní pro prostatu  se doporučuje selen či vitamin E, jejich množství ale hlídejte  spolu s lékařem,  jsou to látky, které dokážou  chránit,  ale také ublížit. Nicméně platí, že selenu máme u nás v populaci málo a podle některých odborníků právě to může být jednou z příčin mnoha chorob a neduhů, jimiž trpíme.

Přidejte mandle a zhubněte

Zmíněný vitamin E lze do těla dostat  i přirozenou  cestou,  a to pomocí mandlí. Jako dobrá prevence stačí dvacet mandlí denně. Do mandlí můžete  přimíchat  také  dýňová semínka,  zinek  v nich  obsažený  pomáhá mužům, kteří trpí zbytněním prostaty.

Zatímco ženy vápník po padesátce velmi potřebují,  u mužů naopak  zdravotní  rizika spojená s prostatou zvyšuje. Nicméně jedná se jen o případy, kdy někdo vápník užívá pomocí tabletek,  určitě nevyřazujte z jídelníčku jogurty a sýry. „Svým pacientům také doporučuju zredukovat živočišné tuky a shodit pár kil,“ říká profesor Marko Babjuk, vedoucí lékař pražské urologiocké kliniky Uroklinikum.  Jediným  živočišným  tukem,  který by do sebe muži měli cpát ve velkém, je ten rybí. Omega 3 mastné  kyseliny  jsou  totiž skvělé nejen na srdce. Švédská studie trvající dlouhých třicet let zjistila, že mužům, kteří jedli hodně tučných ryb, hrozila rakovina třikrát méně než těm, kteří rybám neholdovali. Stejnou službu jako losos vám udělá třeba i makrela nebo sardinky.

Jak vypadá vyšetření

Problémy s prostatou nejlépe odhalí urolog, prostatou by se měl zabývat i praktický lékař při pravidelných preventivních prohlídkách. Nedivte se, když vás pošle právě k urologovi, ne vždy totiž vyšetření pohmatem stačí. Prostata  se vyšetřuje pohmatem  přes konečník nebo ultrazvukem. „Také odebíráme krev na prostatický specifický antigen, který pomůže včas odhalit případný karcinom. Vyšetřujeme pochopitelně i moč a také si s pacientem promluvíme o jeho obtížích, “ říká profesor  Marko Babjuk.

Pokud má urolog podezření na rakovinu, doporučuje biopsii. Ta se provádí za kontroly ultrazvukem přes konečník. Není ale třeba předem propadat panice. Geneticky podmíněný karcinom prostaty je do čtyřiceti let vzácný, do padesáti ne příliš častý. Pak ale jeho četnost rychle vzrůstá. V počtu onkologických onemocnění u mužů je dokonce na prvním místě. I proto profesor Babjuk doporučuje preventivní vyšetření prostaty všem mužům nad padesát let.

Lucie Šilhová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.