Na barvení vlasů jedině šetrnou cestou

Na barvení vlasů jedině šetrnou cestou

Vybíráte-li permanentní barvu a chcete být ke svým vlasům šetrnější, vedle barev bez amoniaku, které ovšem obsahují všechny ostatní chemikálie, jsou dnes již na trhu dostupné přírodní barvy na vlasy. Máte-li problém s alergickými reakcemi, případně chcete-li se zcela vyhnout chemii, doporučuji vyzkoušet čistě rostlinné barvy buď na bázi heny, nebo bez ní.

Experimentujte jedině s profesionály

Na českém trhu najdete asi pět značek, které se pyšní přívlastkem přírodní barvy na vlasy. Nemají většinou žádnou certifikaci, protože i tak je v nich samozřejmě dost chemie. Důležitá je ovšem absence těch nejtoxičtějších látek a co nejvyšší obsah organických a pečujících složek. Přírodními barvami na vlasy dosáhnete celkem bez problémů i blond odstínů. V několika českých kadeřnictvích jsou dostupné italské značky Rolland a Philip Martin´s, přičemž značka Rolland má zároveň standardy pro salony, které chtějí fungovat v ekologické rovině, a může vašemu salonu udělit certifikaci. Pokud se pokoušíte o nějaký větší barevný experiment, určitě doporučujeme návštěvu kadeřníka – například ambasadorem ekologického konceptu Rolland je výrazná osobnost českého kadeřnického nebe, Jakub Hájek, jeho nový salon najdete na Praze 3 pod Žižkovskou věží. Produkty Rolland pro péči doma nakoupíte ZDE.

Barvení doma

Na doma si pak můžete pořídit permanentní/dlouhotrvající barvy několika značek, které jsou dostupné v poměrně široké škále odstínů. Italské přírodní barvy, jediné na trhu na olejové bázi, Color Erbe bez čpavku, nanoxynolu a resorcinu stojí okolo 250 Kč a koupíte je ZDE. Španělské barvy Naturtint  jsou vhodné pro vegany, neobsahují amoniak, parabeny a resorcin a nejsou testovány na zvířatech. Naturtint koupíte ZDE a stojí 300 Kč. Další značky, které seženete ZDE, jsou od holandského výrobce s téměř třicetiletou tradicí a jmenují se Hairwonder (ta je o něco šetrnější) a HennaPlus. Barvy Hairwonder neobsahují PPD, amoniak ani parabeny a naopak obsahují 9 organických složek, cena je 295 Kč; barvy značky Hennaplus stojí 275 Kč a neobsahují žádnou z těchto škodlivých přísad: parabeny, PPD, amoniak, resorcin, umělé vůně, ftaláty ani pižmo.

Mezistupněm mezi přírodní permanentní barvou a čistě rostlinnou práškovou barvou v bio kvalitě jsou přelivy, neboli krémové barvy, které v Čechách najdete u značek Henné Color a HennaPlus. Čistěrostlinou krémovou barvu, dokonce s certifikací bio kvality, v několika málo odstínech nabízí v unikátním patentu německá biokosmetická značka Logona.

Namíchej si svůj odstín

Naprosto nejšetrnější variantou jsou pak rostlinné práškové barvy a hena. Kvalitní rostlinné práškové barvy najdete v Čechách u značek Logona, Lush, Henné Color, HennaPlus, Sante a Khadi. Značky se liší cenou, mírou přírodnosti svých složek, hrubostí prášku, certifikacemi a poměrem heny ve složení – značky Logona a Sante mají například heny jen minimálně, Khadi je zas široko daleko nejlevnější. Doba působení rostlinných barev je delší než u přírodních, ale pohybuje se v zásadě od 30 minut (Khadi) až po 2 – 4 hodiny (Logona, Lush).

U práškových rostlinných barev je důležité vědět, jakým způsobem se zachovají na vašich vlasech. Předně nezakryjí šediny, spíše je přirozeně překrývají. Pokud šediny chcete zakrýt, musíte vlas předpigmentovat třeba tmavě hnědou a pak následně použít vaši zvolenou barvu. Rostlinné barvy se do vlasu nevpíjejí, nijak ho nenarušují, fungují tak, že ho obalují. Zpočátku jsou nutné třeba i tři aplikace, aby rostlinné barvivo obalilo vlas dostatečně. Rostlinné barvy, především pak ty certifikované, jako Logona nebo Sante, jsou extrémně vhodné pro těžké alergiky a jsou úžasným kreativním prostředkem, se kterým si můžete namíchat svůj vlastní odstín. Tyto barvy však nabízejí pouze teplé barevné tóny, pro ty chladné už je třeba alespoň minimum chemie. Můžete je v zásadě použít i na chemicky barvené vlasy, ale bezpodmínečně musíte barvu zkusit na jednom skrytém prameni, abyste zjistili reakci – se zesvětlenými vlasy totiž nemusí být nejlepší.

Více informací o přírodní péči o vlasy, tělo i pleť najdete ZDE

Andrea Mouaddab Vémolová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!