Proč tělo detoxikovat?

Proč tělo detoxikovat?

Naši předci se pročišťovali tak nějak přirozeně podle toho, jestli byly zrovna k mání kopřivy nebo se blížil slunovrat. My tomu dneska musíme trochu pomoct.

Detox rozhodně neznamená totální výplachy střev a týdenní hladovku. Pokud chcete držet půst, a to třeba ten nejvíc doporučovaný, kdy se pijí jen ovocné šťávy, stačí mnohdy jeden jediný den. Pak by měl samozřejmě následovat odlehčený jídelníček, aby taková očista měla smysl. Trápit se hlady čtrnáct dní už ale rozumné není. Delší půst se rozhodně nehodí pro sportovce, ti potřebují mnohem víc energie a také nějaké tuky. Pozor také v případě, kdy o sobě víte, že přehnaně reagujete na výkyvy hladiny cukru v krvi, to byste při půstu mohli docela trpět, například bolestmi hlavy. A s půstem nezačínejte v průběhu nemoci, byť by šlo pouze o banální virózu.

Teď to půjde i bez konzervantů

Pokud vůbec nechcete detox, zkuste jen nasadit režim teplých dnů, to znamená méně cukru, soli, bílé mouky, konzervačních látek a barviv.

Dobrou zprávou je, že tělo to bez nich teď lépe zvládne, protože venku je příjemně a vy se nemusíte tolik zahřívat zevnitř. Naopak je k mání spousta sezónní zeleniny a ovoce. Nemusíte sladit, solit ani konzervovat, abyste si pochutnali a zároveň se nenásilně pročistili.

Konec otoků a únavy

Očista nejvíc pomůže játrům a ledvinám, tedy orgánům, které mají na starosti právě každodenní čištění organismu. Zapamatujte si, že co prospěje jim, ulehčí celému tělu. Tělo se zpravidla zvládne zbavovat všech škodlivin samo, je tak nastavené. Ale to platí za ideálních podmínek.

Zkuste být na pár dnů ke svým játrům a také ledvinám ohleduplnější. Když játra špatně fungují, je to dost nepříjemné. Většinou to poznáte podle otoků a špatného trávení.

Příznakem, že se s játry něco děje, může být také povlak na jazyku. Ledviny fi lotrují krev, vyrábějí moč a odvádějí toxiny z těla ven. Jestliže mají problémy, pozná se to podle moči: u nemocných lidí je tmavá, zpěněná a páchne. Příznakem problémů jsou rovněž otoky, ale také bolesti zad a kloubů.

Chce to hodně vody, ale postupně

Ledviny ke správnému fungování potřebují hodně tekutin, nejlépe obyčejné vody. Pokud nejste na velký příjem tekutin zvyklí, nezačínejte s tím zhurta, abyste netrénované ledviny nezaskočili. To by vás mohly potrestat zejména oteklým obličejem a očima po ranním probuzení.

Možná to znáte sami ze situací, kdy se večírek protáhne a vy pijete ještě po půlnoci: obličej je při prvním pohledu do zrcadla jaksi objemnější. Alkohol vůbec dokáže játra pořádně zaměstnat – když se napijete, všeho nechají a věnují se jeho odbourávání. Proto s ním při detoxu šetřete.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.