Po vysazení antikoncepce je akné zpět

Trpím akné od 14 let, v 15 letech mi paní gynekoložka předepsala Diane 35, která mi velmi pomohla. V 18 jsem antikoncepci změnila na Jeannie. Po porodu v 25 letech jsem začala znovu brát Jeannie, ale začala jsem se více potit, necítila jsem se dobře po fyzické stránce. Paní gynekoložka mi poradila, abych tedy na chvíli antikoncepci úplně vysadila. To jsem udělala a akné se začalo ozývat znovu. Dnes mi je 28 let, antikoncepci neberu, cítím se fajn, ale pupínky mám. Chtěla jsem se zeptat, zda mi by mi dermatoložka mohla předepsat léky na vnitřní užívání. Jaké?

MUDr. Jitka Chaloupecká

Působí na klinice Laserové centrum Anděl jako primářka a korektivní dermatolog.

Kromě antikoncepce se v celkové léčbě akné může předepsat derivát vitamínu A, tedy kyselina retinová. Najdete ji pod názvem Roaccutane, Acutein apod. Je určena pro střední a těžší formy akné, jelikož má větší množství nežádoucích účinků v průběhu léčby. Kromě toho je třeba sledovat jaterní testy, ureu, kreatinin a hladinu cholesterolu v průběhu terapie. Lékař by měl zvážit nasazení terapie a v průběhu léčby pravidelně kontrolovat. Výsledky jsou však velmi dobré a až ze 70% s trvalým efektem nebo jen velmi malým zhoršením.

MUDr. Jitka Chaloupecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.