Plánujete dovolenou? Nezapomeňte na své zdraví!

Plánujete dovolenou? Nezapomeňte na své zdraví!

Na co bychom při balení se na dovolenou rozhodně neměli zapomenout, je cestovní lékárnička, která bývá mnohdy k nezaplacení. Do ní si kromě léků, které pravidelně užíváte, přibalte také přípravky a doplňky stravy, jež tělu mnohdy pomohou rychle se vypořádat s daným problémem. Pokud trpíte alergií, nezapomeňte i na léky, které zklidní vaše podráždění.

Na klidné cestování

Pokud nechcete užívat různé zklidňující léky, existují přírodní doplňky stravy s obsahem tryptofanu, který stojí za tvorbou serotoninu, hormonu dobré nálady, jenž pomáhá odbourat stres. Bylinným zklidněním může být třezalka, kterou koupíte i jako doplněk stravy v tabletách. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit i Bachovy květové esence, konkrétně kombinovanou esenci od BioBachovek Cestování (užívá se na cestě) nebo sprej První pomoc, máte-li třeba v letadle problém se skutečnou panikou a strachem.

V případě, že máte před sebou dlouhou cestu autem a budete řídit, opatřete si přírodní doplňky stravy s obsahem theaninu, které pomáhají potlačit únavu.
Cestujete-li v Česku, přibalte si také nějaké ošetření na štípance, popáleniny a drobná zranění – spolehlivě funguje krém z řady První pomoc od BioBachovek.

Zabalte si s sebou

Proti rýmě a nachlazení:

  • Nosní sprej nebo kapky do nosu (pro děti je ideální mořská voda ve spreji)
  • Antibakteriální pastilky
  • Volně prodejné léky na více příznaků chřipky (existuje jich několik desítek, při výběru se poraďte s lékárníkem)

Proti žaludečním a střevním problémům:

  • Probiotika a prebiotika (odborníci doporučují užívat je již několik týdnů před odjezdem, hlavně pokud se chystáte do exotičtějších destinací) – chcete-li zvolit přírodnější cestu, zkuste užívat chlorellu
  • Živočišné uhlí
  • Rychlé a účinné přípravky na průjem (jako je naše Smecta) v zemích jako Egypt nebo Maroko – kupujte až na místě, jsou účinnější

Na úrazy a drobná poranění

  • Obvaz a obinadlo
  • Náplasti
  • Chladivý gel/homeopatika s výtažky z rostliny Arnica montana – účinné na boule a modřiny – v českých lékárnách je dostupný přípravek od značky Weleda
  • Dezinfekci – více o hojení ran v našem článku ZDE

Pozor na sluníčko

Většina z nás se už naučila používat krémy s vysokým UV faktorem, ale ani ty nemusejí vždy ochránit před spálením nebo alergickou reakcí kůže na sluneční paprsky.

Pro děti doporučujeme využívat opalovací přípravky s čistě minerálními filtry – ty fungují ihned a nevsakují se do kůže. Skvělá je nová značka na českém trhu Biosolis, produkty jsou v biokvalitě. Vzhledem k pozitivnímu působení slunce na vitamín D v našem těle (skvělý na imunitu), doporučujeme děti i sebe max. půl hodinky nechat nenamazené (ne na přímém slunci) a následně použít přípravek s minerálními filtry a vysokým ochranným faktorem, který začne ihned působit.

Po opalování zkuste přípravky s obsahem vysoce hydratační a regenerační aloe vera, například od Logony – jsou v biokvalitě, a tedy vhodné pro celou rodinu včetně dětí. Přírodním preparátem, který nejen zklidňuje, ale především hojí spálenou kůži, je i rakytníkový olej ve spreji. Vyniká mimořádně silnými hojivými účinky. To je důvod, proč se s úspěchem používá také při léčbě spálenin, popálenin, ekzémů, proleženin nebo při ošetření kůže po ozařování, kdy bývá často zarudlá a nepříjemně svědí.
Pokud trpíte na časté pálení a podráždění očí, nezapomeňte do lékárničky přibalit také oční kapky.

Cestujete do zahraničí? Vždy se připojistěte!

Nikdy nevíte, co vás může během dovolené potkat, a proto se před cestou do zahraničí vždy připojistěte. Pojistit se můžete u celé řady bank a pojišťoven a nejedná se zpravidla o velké částky. Naopak pokud budete muset v zahraničí vyhledat lékařskou péči a pojištěni nebudete, připravte se na to, že vás ošetření a případná léčba nebo zákrok v nemocnici může přijít na opravdu hodně peněz a můžete se tak dostat do nepříjemné situace.

Rada na závěr: V případě, že se váš zdravotní stav nebude lepšit, vyhledejte vždy lékaře, který vás adekvátně vyšetří a případně nasadí léky na předpis a určí další postup léčby.

Andrea Mouaddab Vémolová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.