Blechy a klíšťata: Co na ně (ne)platí

Blechy a klíšťata: Co na ně (ne)platí

Blechy způsobují alergie a mohou přenášet i tasemnici. Nejvíc pomáhá antiparazitární obojek a pravidelná údržba pelechu.

Váš pes může domů přinést  hned tři druhy blech najednou. Tedy nejen blechu psí, ale třeba i blechu kočičí a z lesa blechu ježčí. Málo se ví, že vajíčka kladou pilné samičky převážně mimo svého hostitele, hlavně do prachu a nečistot v jeho okolí. Proto můžeme blechu chytit i my. Třeba když sedíme blízko psího pelíšku, protože je-li blecha hladová, skočí si i na člověka.

Blechy umí potrápit

Bleší  kousnutí   nepříjemně   svědí. Jak se pes usilovně drbe, velmi často si poraní pokožku, takže se můžete brzy dočkat  v místě kousnutí třeba  i pomnožení  bakterií  a kvasinek.  Řada psů je navíc na bleší kousnutí a také na bleší trus alergická. To pak stačí jedna jediná blecha k tomu, aby si pes do krve rozškrabal  většinu  těla.  Blecha  se  může také  podílet  na  přenosu   dalšího z cizopasníků  – tasemnice  psí, pro kterou  funguje  jako  mezihostitel. Jak poznáte, že má pes blechy? Při detailní prohlídce  srsti uvidíte buď přímo nějakou rejdící blechu nebo její trus,  který vypadá jako tmavá drobenka.

Klíště rovněž kůži psa poškozuje. Jednak mechanicky, jak se do ní zakusuje, ale také chemicky, protože vypouští určité  látky, které  mu umožňují snadnější sání tekutin. Dříve se klíště zakapávalo  olejem, aby se udusilo, dnes odborníci radí parazita pomocí pinzety opatrně vytočit a ranku po něm dezinfikovat například jodem. Ještě důležitější je zvířata chránit preventivně.

Obojek nasaďte a už nesundávejte

Na trhu jsou k dispozici různé druhy přípravků od speciálních obojků přes tak zvané spot-ony až po spreje.  Nejméně  starostí   budete   mít s antiparazitárním obojkem  (např. od firmy Bolfo, Kiltix, Scalibor, nebo Belfit). Většina z nich odpuzuje klíšťata i blechy zároveň. Obojek začíná působit s časovým odstupem až osmačtyřicet hodin po každém sejmutí,  takže  by jej měl mít pes pro jistotu  neustále.  V případě,  že jej zrovna moc dobře nesnáší (drbe se a ošívá), zkuste spot-on (jedná se o malou pipetu obsahující účinnou látku ve formě emulze, která se vytlačí do srsti v kohoutku) nebo rovnou spreje (např. Frontline, Arpalit, Duowin,  Effipro).  Ty se  aplikují na celé tělo.

Co je dobré vědět, máte-li doma psa:

Jak poznám, že je pes dobře živený?

Má lesklou srst, zdravou kůži, netrápí ho záněty očí a uší a jeho stolice je formovaná, tuhá a nepříliš objemná. Zároveň byste měli svému psovi bez větších obtíží nahmatat žebra. Ke kvalitnímu granulovanému  krmivu není třeba vůbec nic přidávat. Pokud dáváte psovi navrch ještě maso, překrmujete ho bílkovinami a můžete u něj vyvolat mimo jiné nepříjemné kožní potíže.

Kdy začít chodit na cvičák?

Základní výcvik je vhodný pro všechna plemena od čivavy po dogu. Rozumné je začít s výcvikem co nejdříve, ideálně od dvou měsíců. Mezi základní dovednosti patří přivolání (pes musí umět v každé situaci na zavolání přijít), schopnost chodit na vodítku tak, aby netáhl, a také schopnost zůstat někde chvíli sám. Od malička psa zvykejte i na MHD nebo auto, aby v dospělosti neměl s cestováním problém.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!