S nemluvňaty mluvte rukama

S nemluvňaty mluvte rukama

Říká se tomu znakování a je poslední dobou v módě asi tak, jako bylo před pár lety kojenecké plavání. Dítě si dokáže pomocí znaků říct, co chce a co nechce, a vy mu rozumíte.V ideálním případě. Většinou to ale stojí spoustu času a výsledek je nejistý, takže trénink berte spíše jako hru.

Třináctiměsíční Jeník dokáže pomocí rukou ukázat, že něco chce, má také svůj znak pro čepici nebo motýla. Celkem jich umí asi patnáct. „Například tak zvláštně mlaská, když vidí hvězdu,“ vysvětluje jeho matka Markéta Rous. Přiznává, že to zpočátku byla sisyfovská práce, přesto batolecí znakování čili baby sign doporučuje. Trochu jí to kazí jen jedna z babiček, které se znakování nepozdává a vytrvale se snaží vnoučka rozmluvit.

Hit, co má něco do sebe

Znakování pěstuje v dětech sebevědomí, snáze se zapojují do kolektivu a zároveň se prohlubuje jejich vztah s rodiči. „Dokáže pomocí znaků říci, co chce a co nechce, takže mu rozumíte a navzájem se nestresujete,” hájí znakování Markéta Kastnerová z Českých Budějovic, která ho vyučuje na kursech. „Moje dcera se jednou v noci probudila a začala plakat. Bylo to něco neobvyklého, protože vždycky pěkně spala. Začala mi ukazovat znak jídlo. Tak jsem vstala a šla jí asi ve tři v noci připravit něco k jídlu. Kdyby mi ten znak neukázala, asi by mě vůbec nenapadlo, že má hlad. Chovala bych jí a přemýšlela, co jí může být.“

Kursů se konají po celé zemi desítky počínaje jednorázovými přednáškami až po několikatýdenní kurzy, z nichž si rodiče krom informací mohou odnést, samozřejmě po zaplacení, spoustu výukových materiálů. To může mnoha lidem v souvislosti s kojenci či batolaty znít poněkud podivně.

Musí se však nechat, že celé to působí velmi profesionálně a že internetové diskuse jsou plné nadšených reakcí rodičů, kteří tvrdí, že jim batolecí znakování otevřelo nové obzory v komunikaci s potomkem.

Co potřebujete?

Záleží na vás, co všechno si budete chtít koupit – za zhruba 700 korun pořídíte kompletní výukové materiály obsahující průvodce znakovaním, laminované kartičky se znaky, DVD pro rodiče i DVD pro děti s ukázkami nebo dětská znaková leporela. Jednotlivé materiály lze za cenu kolem dvou set korun koupit i samostatně. K mání jsou buď na kurzech nebo například v e-shopu shop.gokids.cz. Mnozí rodiče však znakují, aniž by podobné pomůcky potřebovali.

 

Každá rodina má své znaky


Pozor, toto znakování nemá nic společného se znakovou řečí neslyšících, ta používá úplně jiná a hlavně pevně daná gesta, aby se postižený člověk mohl dorozumět i s lidmi, které osobně nezná. O to ale při batolecím znakování nejde – jeho hlavním cílem je dorozumění se s nejbližšími a pokud si na to dítě a matka či otec vymyslí vlastní znak, kterému budou rozumět jen oni, je to jejich věc.

Logopedi nejsou proti

Metodu původně počátkem 80. let vyvinuly v USA dvě psycholožky a vysokoškolské profesorky Linda Acredoloová a Susan Goodwynová, které vyšly z toho, že většina dětí podobné znaky sama vytváří a používá v neverbální komunikaci se svými bližními. Vsadily na to, že pokud rodiče děti v podobné činnosti podpoří a budou rozšiřovat jejich slovní, nebo spíše gestikulační zásobu, mohou se s nimi díky tomu vcelku snadno dorozumět. Dlouholetý zámořský výzkum podporovaný i Národním institutem zdraví v USA prokázal, že jejich hypotéza funguje. A že znakování pozitivně ovlivňuje sociálně-emoční a intelektuální vývoj dítěte. To ale dokáže i každá jiná forma pozornosti, kterou rodiče dětem věnují – například zpěv nebo čtení už od útlého věku.

Znakování dětí logopedi v zásadě nezatracují. Podle nich se může stát docela dobrou průpravou pro rozvoj samotné řeči. „Už proto, že rozvíjí slovní zásobu, byť dítě slova zatím neumí vyslovit,“ vysvětluje logopedka Daniela Pešková. Pokud však dítě má nějakou poruchu řeči, může ho znakování naopak zbrzdit, protože ho nic nebude nutit k tomu, aby mluvilo. Poznat to předem je přitom takřka nemožné.

Ideální pro zaměstnané matky


Dětská psycholožka Jaroslava Fabíková se už před časem vyjádřila o metodě znakování dost pochybovačně. Podle paní doktorky pečlivá matka, která s dítětem tráví většinu času, už podle výrazu bezpečně pozná, co dítě potřebuje a žádná speciální gesta k tomu nepotřebuje. Soudí rovněž, že metoda byla původně vymyšlena pro matky, které se záhy vrací do zaměstnání. Své děti zdaleka tak dobře neznají a než z nich nějaké to slůvko konečně vypadne, potřebují speciální komunikační kód.

K čemu se znakování hodí a k čemu ne?

ANO
Dítě může pojmout znakování jako hru, některé děti tento způsob dorozumívání dokonce vítají. Některé děti se pomocí znaků mohou domlouvat až o rok dříve, než začnou skutečně mluvit.

NE
Domluva funguje jen v případě, že druhá strana umí znaky také, komunikaci s prarodiči, kteří je neznají, to proto zrovna neusnadňuje. Nemůžete čekat, že znakující dítě začne mluvit výrazně dříve než jeho neznakující vrstevníci. Stát se to může, ale je to hodně individuální. Nečekejte úspěchy, pokud znakování nechcete věnovat hodně času.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

 

Pay attention to the method of 300-208 exam book learning. More importantly, 300-208 exam book 210-260 exam pdf it requires perseverance. If 210-260 exam pdf you have relevant working experience, 300-208 exam book it may be easier 210-260 exam pdf to learn.Examinations are the test of your studies and the 210-260 exam pdf most important. You need to adjust 210-260 exam pdf 300-208 exam book yourself. Be confident 300-208 exam book 300-208 exam book in the 200-105 exam questions 300-208 exam book exam 200-105 exam questions and never 210-260 exam pdf give up until 300-208 exam book the last question. Dont be nervous 200-105 exam questions about something you are not familiar with 200-105 exam questions or havent even touched.Because you do it want to get a full 300-208 exam book mark, the important thing is to do well on 200-105 exam questions every topic you know. If you make a 210-260 exam pdf mistake on the topic you 200-105 exam questions know because of the general idea and the mistake you do it know, the 300-208 exam book result 200-105 exam questions will be predictable.About the test simulation question, after fully 210-260 exam pdf mastering the basic knowledge of 200-105 exam questions the certification 210-260 exam pdf exam, the simulation question can only 200-105 exam questions help review 210-260 exam pdf each knowledge point in 210-260 exam pdf a 300-208 exam book random way. Later on, the whole 210-260 exam pdf review process, 210-260 exam pdf mainly three 200-105 exam questions things. Sybex CCNA 2.0 640-507 Study Guide is definitely a good thing to read carefully, especially 210-260 exam pdf to understand 300-208 exam book the basic concepts. Hands 300-208 exam book on Labs 200-105 exam questions at 210-260 exam pdf 210-260 exam pdf the end of each chapter must be hands-on and familiar with the results. CCNA requires a deeper understanding and understanding 200-105 exam questions of Cisco is private Operating System, IOS(Internetworking Operating System). A Router Simulator is essential. There 200-105 exam questions are many good Router Simulator, such as CCNA 200-105 exam questions virtual laboratory 300-208 exam book published 300-208 exam book by Sybex authorized electronic industry press, which is very good. It can be virtual in a simulated environment (two 2,600 route oilers and one 1,900 switch) to gain practical experience in configuring routers and switches. 200-105 exam questions I finished three sets of CCNA questions before the test in Boston. There were more than 600 300-208 exam book CCNA questions, mostly 200-105 exam questions concept questions.The most important thing is to memorize the CCNA Study Guide published by Sybex seven times and repeat the questions three times.