Jak jsem se (ne)stala jogínkou

Jak jsem se (ne)stala jogínkou

Patříte mezi ty, co občas po práci zabloudí na lekci jógy? Líbí se vám, když si dá ladná lektorka nohu za hlavu? Nebo když lektor ukáže vyrýsované břišní svaly? Nejen o tom je jóga.

S jógou jsem se poprvé potkala, když jsem začala studovat na vysoké škole. Byla to jedna z možností v nabídce povinných hodin tělocviku. Musím se přiznat, že mě nijak nenadchla. Spousta divných řečí, oranžové hábity a podezřelé meditační techniky. Ke studiu, kde jsem tyto lekce absolvovala, mám ostatně nedůvěru dodnes. Proto následovala delší pauza. K jógovému cvičení mě vrátily bolesti zad a doporučení lékařky. Jednou jsem spíše omylem dorazila na lekci, která kombinovala jógu s baletem – a byla to láska na první vyzkoušení.

Jóga znamená doslova spojení, sjednocení. Je jedním z nejstarších systémů tělesného cvičení, očistných praktik a mentální průpravy; také duchovní směr a způsob života. Zachází s jemnou energií a směřuje k nalezení harmonie v životě. Kořeny má jóga v Indii, kam se i dnes můžete vydat na některý z intenzivních několikatýdenních, až ročních pobytů. Jóga spočívá v práci s dechem, je založená na meditačních technikách a práci s myslí. Většina adeptů jógy zůstává na úrovni tělesného cvičení (ásán) a časem přirozeně akceptují ve svém životě i určitě etické zásady (jama a nijama).

V USA a později Evropě se jóga masověji rozšířila zhruba v polovině devadesátých let minulého století – objevila se powerjóga, tedy jóga upravená především jako tělesné cvičení a obohacená o moderní rehabilitační prvky.

V Česku je cvičení jógy velmi populární, výběr je ze široké nabídky různých stylů a škol. Ať už se jedná o původní jemnou hathajógu, nebo náročnější aštangajógu, či třeba současnou dance jógu, hormonální jógu, nebo jógu provozovanou v místnosti vyhřáté na vysokou teplotu. V repertoáru jsou i lekce zvlášť přizpůsobené pro těhotné ženy a děti. Pozitivní účinky cvičení jógy byly opakovaně lékařsky prokázány, kromě posílení a větší ohebnosti působí také na vnitřní orgány a psychickou odolnost. Vybírejte opatrně, jógu si bohužel oblíbila i řada různých šarlatánů – mělo by se jednat o prověřené studio s dobrou pověstí a kvalifikovanými lektory.

Jsem celkem nesportovně založená. Tělocvikář na základní škole mě s oblibou oslovoval „kuličko“ a na dlouho mi zprotivil veškerý pohyb. Vše se změnilo, když jsem (znovu) objevila jógu. Zjistila jsem, že existuje jeden druh pohybu, který mi svědčí a vyhovuje – a to mi dodalo odvahu zkoušet i další disciplíny. Také díky józe jsem uběhla půlmaraton nebo se naučila slušně obstát v rytmu salsy. Kromě sportů, o kterých jsem celý rok psala seriál, jsem zkusila také třeba lukostřelbu, golf, břišní tance a mnoho dalších. Jsem opatrná, ale nebojím se neuspět. Nestala jsem se sice vyloženě jogínkou, stále v hloubi duše – a doufám napořád – cítím a ctím své evropanství, ale jako lektorku jógy mě můžete na své cestě za pohybem potkat. Budu se vás těšit. Proč? Prostě: Protože.

TIP KONDICE

V Praze si jógu pro širokou veřejnost zacvičíte například v Energy studiích, studiu Fitlight nebo Holmes Place; podobné lekce však naleznete po celé republice. Pokud uvažujete o dalším studiu jógy, podívejte se na stránky Body Mind Spirit Academy, širší záběr pak má Český svaz aerobiku, fitness a tance. Program Pohyb a zdraví založený na józe nabízí nově i FTVS UK. Tradiční přístup k józe naleznete v Českém svazu jógy nebo České akademii jógy.

Michaela Dombrovská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.