Sterilizace jako moderní antikoncepce?

Sterilizace jako moderní antikoncepce?

Velké rozhodnutí, malý zákrok. Tak by se dala popsat sterilizace žen, které už nechtějí mít děti. Zákrok lze nyní provést i ambulantně a netrvá déle než deset minut.

Sterilizace bývala donedávna ještě poměrně velkou operací, kvůli níž bylo potřeba podstupovat mimo jiné narkózu a lékaři se k vejcovodům dostávali laparoskopicky přes břišní stěnu. To už neplatí, alespoň na některých pracovištích dokážou tenhle zákrok provést za pár minut bez nutnosti jakékoli hospitalizace. Ženy by si však měly jeho provedení dobře rozmyslet, protože je stejně nevratný jako sterilizace klasickou metodou, u níž se používá operativní podvázání vejcovodů.

Novou metodu budou zatím nabízet dvě pracoviště – pražská klinika u Apolináře a havířovská soukromá klinika Gynprenatal.

Hotovo ani ne za čtvrt hodiny

„Zákrok trvá deset minut. Do vejcovodů pacientce zavedeme speciální spirálky, díky nimž vejcovody zarostou vlastní tkání a tím se zneprůchodní,“ vysvětluje havířovský lékař Petr Kovář, který se na podobné zákroky specializuje. Spirálky jsou vyrobeny ze směsi titanu a niklu, což je nejběžnější medicínský materiál, který se využívá i pro kardiovaskulární stenty. Spirálky se zavádějí přes vaginu pomocí hysteroskopu, který je široký pouhé čtyři milimetry a umožňuje celý zákrok řídit a opticky kontrolovat. „Jde o minimálně invazivní výkon, proto není potřeba ani hospitalizace, ani narkóza,“ doplňuje Kovář s tím, že žena může hned poté odejít domů. Několik dní může pociťovat tupou bolest v podbřišku.

Pozor však, ještě následující tři měsíce je záhodno používat jinou antikoncepci, dokud není skutečně jisté, že přes vejcovody už nic neprojde. Menstruace samozřejmě zůstává zachována. Po této době se podle Kováře už dá mluvit o trvalé a nevratné neplodnosti, a proto je na místě si zákrok skutečně velmi dobře rozmyslet. Zbrklému rozhodnutí nejspíše zabrání i jeho cena, vyjde zatím na dvacet pět tisíc korun.

Spolehlivá, ale nevratná

V západní Evropě je sterilizace jako metoda antikoncepce používána poměrně často. V Česku je dost neobvyklá mimo jiné proto, že donedávna její provedení poměrně striktně omezoval zákon a byla možná pouze u žen se třemi a více dětmi a starších pětatřiceti let, případně jim muselo být alespoň čtyřicet. Mnohé ženy odrazuje i nevratnost rozhodnutí.

Podle nového zákona z dubna letošního roku si mohou o zákrok požádat všechny ženy starší jednadvaceti let. Pokud by žena chtěla i po tomto zákroku otěhotnět, musela by podstoupit umělé oplodnění. Jelikož jde o zákrok dobrovolný, k němuž se žena sama rozhodla, na umělé oplodnění by jí zdravotní pojišťovny vůbec nepřispěly.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.