Dokázáno: Muži při rýmě opravdu trpí víc

Dokázáno: Muži při rýmě opravdu trpí víc

Když žena o svém muži řekne, že má rýmičku, většinou toto prohlášení nepostrádá lehce pohrdlivý tón. Vědci ale muže rehabilitovali. Nová studie dokázala, že JEJICH rýma má skutečně horší průběh.

Na vině jsou hormony. Tedy ty ženské, které mužů chybějí. Podle profesora Johna Uphama totiž působí jako ochrana. Při nákaze rhinoviry zodpovědnými právě za rýmu dokážou zmobilizovat imunitní systém, a ten pak s nákazou rychle poradí. Nenechá ji dojít do pokročilejšího stádia. U mužů je imunitní odpověď na nejběžnější typ virů mnohem menší. A tak mají smrkající a kýchající muži pocit, že na ně sahá smrt. Pravdou také je, že než odpadnou úplně, jsou schopní se více přepínat. Což je u viróz všeho typu nebezpečné: mimořádně vyčerpávají tělo. Nejlepším lékem na rýmu, ale také na mnohem vážnější chřipku je totiž (pro většinu mužů nepochopitelně) právě odpočinek. Obyčejná rýma se totiž v oslabeném těle může zvrtnout – a to když se k virům přidají bakterie a napadnou vedlejší nosní dutiny. To pak děsivě bolí hlava a původně poměrně řídký výtok z nosu se mění na hustý hlen. V takovém případě už odpočinek nestačí a na řadu přijde opravdu silná zbraň – antibiotika.

Nesmrkejte, kapejte!

  • Pocit ucpaného nosu zpravidla nezpůsobuje hlen, jak si všichni myslí, ale sliznice nateklá kvůli bojům
s viry. Je tedy třeba zařídit, aby otok splaskl.
  • Ulevíte si, když si lehnete do horké vody a budete tam relaxovat. Důležité je mít hlavně ponořené ruce a nohy. Cévy v nich se prokrví a nos se uvolní.
  • Sliznice splaskne také díky přípravkům z lékárny, kapkám nebo sprejům. Nos se uvolní prakticky ihned, jen je třeba dobře si přečíst návod. Dekongestiva, jak se přípravky proti otoku nosní sliznice nazývají, byste neměli užívat déle než týden.
  • Pokud se vás rýma drží déle, zvolte raději roztoky mořské soli nebo přípravky s panthenolem.

Časově omezená výhoda

Zpět však k rozdílům mezi muži a ženami. Příroda není tak nespravedlivá, jak by se zprvu zdálo. Po přechodu ženám ukáže, že posmívat se mužům za fňukání kvůli rýmě bylo velmi krátkozraké. Tým kolem zmiňovaného profesora Uphama z australské univerzity ve Queenslandu totiž prokázal, že s menopauzou ženská výhoda ztrácí na významu. Vědci se na tento jev dívají evolučně: ženy jsou pro pokračování rodu důležitější, protože se musí starat o děti. Jejich zdraví tak příroda více chrání. Ovšem v momentě, kdy se dostanou do neplodného věku, důvod ke zvýšené ochraně zaniká. Mimochodem tento výzkum původně neměl za cíl ospravedlnit muže; vědci chtěli zjistit, jakou roli hrají při ochraně před běžnými viry hormony, aby pak mohli získané poznatky využít třeba při léčbě astmatiků. Pro ty může být i to nejbanálnější nachlazení mimořádně nepříjemné.

Co ještě mají muži horší

Bolest hlavy


Namítnete, že stížnosti na bolest hlavy patří k ženským evergreenům. Ano, ale podle lékařů se u mužů častěji než u žen vyskytuje obzvlášť krutá bolest hlavy, takzvaná cluster headache, do češtiny překládaná jako hnízdovitá bolest hlavy. Nemocní ji popisují jako pocit, kdy vás někdo horkým železem pálí nad okem. Příčina není známá, podle statistik ale postihuje vyšší a svalnatější muže. Zajímavé je, že i ženy, u nichž se tento typ bolesti vyskytuje, jsou často svalnatější. Ovšem migréna je zase ženský evergreen, takže vlastně není si co závidět.

Infarkt a mrtvice


Stejný případ jako u popisované rýmy. Před těmito nemocemi souvisejícími s ucpáváním cév aterosklerotickými pláty na rozdíl od mužů ženy chrání pohlavní hormony, takže až do přechodu se nemusejí bát. Lékaři ale varují, že po čtyřicítce ženy své partnery ‚doženou‘ velmi rychle.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.