Blíží se zima, nechte si vyšetřit pihy a znaménka

Blíží se zima, nechte si vyšetřit pihy a znaménka

Trápí vás pihy a znaménka, uvažujete, že si je necháte odstranit, jenže se vám do tohoto zákroku nechce, protože nemáte ráda operace, a to ani ty malé? Naštěstí existují i šetrnější metody, které se hodí pro většinu lidí.

Jedno je jisté. Nechat si čas od času překontrolovat pihy a mateřské znaménka u kožního lékaře není rozhodně na škodu. Zvláště pokud máte znamének několik desítek: u člověka, kterých jich má po těle padesát až devadesát stoupá riziko vzniku zhoubného kožního nádoru melanomu až na dvojnásobek. Zanedbaný nádor může vytvářet metastázy, ale pokud přijdete včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní.

Výskyt nemoci přitom stoupá, mimo jiné proto, že na zem dopadá více slunečního záření, a hlavně pak proto, že se lidé dobrovolně mnohem více než v minulosti těmto paprskům vystavují. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšují riziko vzniku melanomu u žen jedenapůlkrát a u mužů téměř třikrát. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen dvaapůlkrát a u mužů téměř osmkrát.

Ideální čas na vyšetření

Chladné podzimní a zimní měsíce jsou na podobné vyšetření a případné preventivní odstranění pih a znamének ideální. Bohužel ne každý kožní lékař umí znaménka posoudit skutečně bedlivě. Zamiřte proto raději tam, kde se na podobná vyšetření specializují a rovnou vám řeknou, zda je na místě chirurgický zásah, mnohem častější jemnější kosmetické odstranění anebo zda stačí znaménko jen sledovat.

Příslušné vyšetření se jmenuje dermatoskopické a používá se při něm speciální světelná lupa, která lékařům pomáhá lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku, jež běžným klinickým vyšetřením nejde rozpoznat. Pokud lékař nevyloučí možné nebezpečné změny, je potřeba ještě nechat znaménko vyšetřit histologicky.

„Histologické vyšetření znamének a výrůstků provádíme pravidelně u všech výkonů s výjimkou drobných hyperpigmentací,“ uvádí například primář Ota Schütz z Žilní kliniky v Praze, přičemž znaménko lze takto nechat vyšetřit po chirurgickém i kosmetickém odstranění. Devadesát pět procent patologických změn na kůži bývá podle Schütze nezhoubných a lze je odstranit kosmeticky – nechirurgicky bez řezání a šití, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Výhodou radiofrekvenčního odstranění je možnost nechat odstraněný útvar histologicky vyšetřit a vyloučit tak zhoubné bujení.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.