Větráte? Měli byste, vašim dětem to bude lépe myslet

Větráte? Měli byste, vašim dětem to bude lépe myslet

Až půjdete na rodičovské schůzky do školky či školy, položte kromě obvyklých dotazů na známky, družinu či školní akce také otázku, zda se ve třídách větrá. A chtějte, aby se větralo pořádně. A podobně pouštějte čerstvý vzduch do místností i doma.

O tom, jaké děti přinesou známky a v jaké budou kondici, někdy rozhodují maličkosti. Třeba to, jak často je v učebně otevřené okno. „Víme, že existuje úzká souvislost mezi kvalitou vzduchu ve třídách a schopností žáků racionálně uvažovat a rozhodovat se. Kvalita vzduchu je rovněž důležitá pro jejich celkový zdravotní stav. V případě, že učebny nejsou dostatečně provětrávány dle platných předpisů, nastává problém,“ tvrdí Bjarne W. Olesen, vedoucí Mezinárodního centra pro vnitřní prostředí a energii na Dánské technické univerzitě. Ve třídách, kde se nevětrá, se nejen hůře přemýšlí, ale během dne ve vzduchu stoupá množství plynných organických i anorganických látek, je v něm více prachu a roztočů, roli hraje i zvyšující se vzdušná vlhkost. Z podobné směsi mohou mít potíže s dýcháním nejen alergici.

Problematikou se zabývalo několik dánských a rovněž amerických studií, které ukázaly, že děti z větraných tříd mají v testech lepší výsledky a jsou rovněž méně často nemocné, totéž platilo i o učitelích z těchto učeben. K podobným zjištěním došli i čeští odborníci: Katedra technických zařízení budov Stavební fakulty Českého vysokého učení technického, kterou vede Karel Kabele, letos v květnu měřila kvalitu vnitřního prostředí ve školních podkrovních prostorách na dvou školách.

Vědci se zaměřili na množství CO2, relativní vlhkost a teplotu a vše sledovali celý týden, přičemž porovnávali stav, kdy byla střešní okna zcela zavřená, otevřená na ventilační klapku a zcela otevřená. Výsledky? Jako zcela nedostatečné se ukázalo vyvětrání ráno před vyučováním a následné zavření oken, kdy během dopoledne stoupala koncentrace CO2, v některých případech až na hodnoty přes 2 500 ppm.

Nezapomeňte na ložnice a dětské pokojíčky

Za únosnou hladinu se dá považovat 1 500 ppm. Měření, na kterých se před časem podílel Státní zdravotní ústav, ukázala, že toto množství je překračováno nejen ve školách, ale i v domácnostech, zejména v ložnicích během noci – výjimkou nejsou hodnoty přesahující 2 500 ppm. Ve školách k překročení limitů dochází již po krátké době po zahájení vyučování, přičemž výjimkou nejsou trojnásobná překročení limitů.

V tom byla paradoxně lepší stará netěsnící okna, kterými neustále táhlo a tím se vlastně místnost rovněž větrala. Například ve školách by se větrat rozhodně mělo před každou hodinou, což ale často naráží na bezpečnostní pravidla. Mnohde navíc nevětrají z obavy před účty za topení. Přitom stačí pár minut.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.