Hollywood si zamiloval 5 „superpotravin“ pro zdraví a krásu

Hollywood si zamiloval 5 „superpotravin“ pro zdraví a krásu

Některé trendy byste neměli ignorovat. Zejména ty, které vám dělají dobře.

Výživoví poradci i lifestylové časopisy ve Spojených státech rádi používají termín „superfood“. Označují jím potraviny, které mezi ostatními vynikají svou výživovou hodnotou. Do kategorie superfood už se v minulosti probojoval třeba kokosový ořech nebo kombucha. Seznam těchto výjimečně zdravých jídel se ale postupem času rozrůstá a po každé jeho nové položce je mezi celebritami (a nejen mezi nimi) ohromná sháňka. Takže které patří k těm aktuálně nejžádanějším?

Kořen rostliny maca

Připomíná ředkvičku, roste ale 5 000 metrů nad mořem v zemi dávných Inků. Podle všeho zázračně zlepšuje sexuální život (zkoumá se jeho vliv na frigiditu a plodnost), celebrity ho ale do svého jídelníčku zařadily z jiného důvodu: má úžasné nutriční hodnoty, konkrétně velmi vysoký obsah železa, jódu, vápníku, fosforu a vitamínu E. Kromě toho, že celkově posiluje organismus, se považuje za přírodní elixír mládí. Pleť je díky němu pružnější a bez vrásek.

U nás ho seženete v tabletách nebo usušený a namletý. V této formě se užívají zhruba 2 lžičky denně.

Semínka chia

Pro západní svět je objevili latinsko-američtí vytrvalostní běžci (poznali je u mexických indiánů), po nich si semínka šalvěje hispánské zamilovaly i hollywoodské hvězdy. Přidávají si je do salátů, müsli nebo smoothies. Co dovedou? Především tělo fantasticky hydratují, oddalují pocit hladu a dodávají organismu spoustu železa, zinku, hořčíku a omega-3 mastných kyselin.
Snadno je seženete na internetu, např. v e-shopu www.aida-organic.cz.

Açai

Někteří o něm mluví jako o nejzdravějším ovoci na světě. Ať už jím je, nebo není, džus z těchto plodů rostoucích především v Brazílii chybí na málokteré hollywoodské snídaňové tabuli. Má velmi silné antioxidační účinky a připisuje se mu i schopnost pomáhat při spalování tuků. Zbavuje tělo škodlivých toxinů, oddaluje stárnutí buněk a posiluje imunitu.
V Česku se prodává v tabletách, tekutých koncentrátech i v prášku. Ptejte se na něj v lékárnách nebo v obchodech se zdravou výživou.

Kapusta

V Hollywoodu jí dnes neuniknete. Salát z kapusty posypaný právě chia semínky nabízí každá slušná restaurace se zdravou výživou. Opravdovým hitem je ale zelený džus z kapusty, který vás doslova nadopuje vitamíny a minerály.

 

Goji

Přidávají se do čokolády nebo cereálních tyčinek, nejlepší je ale zobat bobule kustovnice čínské samotné. Stejně jako açai mají i tyto plody velmi silné antioxidační účinky, obsahují vitamín A, C a E a podle tradiční čínské medicíny jsou schopny prodloužit život do sta let.

Sušené plody jsou u nás snadno k dostání, doporučená denní dávka jsou dvě lžíce.

Tereza Kohnová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.