Tipy na týden: Cyklovýlet či francouzská vína

Tipy na týden: Cyklovýlet či francouzská vína

Kolem poloviny května se děje čím dál více zajímavých akcí. Vyberou si jak ti, kteří se chystají vdávat, tak sportovci: Je libo běhat? Nebo spíše jezdit na kole či na inline bruslích? Nudit se nebudou ani příznivci zdravého a přitom chutného jídla. Ti by měli vyrazit do Brna na středomořské trhy plné pochoutek z jižních zemí, kde takřka neznají nemoci srdce a cév.

Na kole kolem Olše
Kdy a kde: v sobotu 12. května od 10 hodin na Masarykově náměstí v Karviné

Vyrazte na česko-polské pomezí na novou cyklostezku podél řeky Olše. Vyzkoušet můžete trasy dlouhé dvanáct až třiatřicet kilometrů, na které se bude vyrážet z Karviné směrem na Bohumín a polský Tworków. Na karvinském i bohumínském náměstí chystají zábavný program – zahraje tu Kabát revival a bohumínský Grog. Chybět nebude ani občerstvení a mapa nové cyklostezky s tipy na zajímavá místa, která je možné na trase navštívit.

Chcete se vdát? Inspirujte se na Sázavě
Kdy a kde: v sobotu 12. května od 10 hodin v areálu kláštera v Sázavě

Starobylý Sázavský klášter, včetně nádvoří a zahrad, se na jeden den stane kulisou pro přehlídky svatebních šatů a květin, hudební vystoupení, líčení, svatební účesy a šperky či dorty. To vše pod patronátem floristky Kláry Vavříkové a jejích přátel. Vstupné bude dobrovolné.

Běháte, chodíte či jezdíte na bruslích? Zkuste další kolo pražského maratonu
Kdy a kde: o víkendu 12. až 13. května v Praze

Volkswagen maratonský víkend patří mezi vrcholné sportovní akce, kterých se přitom mohou zúčastnit nejen profesionální běžci, ale i amatéři včetně rodin s dětmi – stačí si vybrat trať na míru. Zatímco registrace na hlavní závod už je uzavřená, přes internet nebo přímo na místě se ještě můžete přihlásit na některou z nesoutěžních kratších tratí. Během nedělního programu na Staroměstském náměstí startuje 4,2 kilometr dlouhý VW rodinný minimaraton pro rodiny a jednotlivce. Na programu je také Pedigree procházka se psy či MF DNES in-line party dlouhá 6,5 kilometru.

Dobové tance na hradě
Kde a kdy: v neděli 13. května od 14 hodin na hradě Švihov

Zábavné odpoledne nazvané Popelčin ples na tomhle západočeském hradě nadchne každého nadšence pohádek o princích a princeznách, ať už kluka, či holku. V rámci programu tu budou vyučovat dobové tance a zároveň pořádat soutěže o hodnotné ceny. Akce potrvá do pěti hodin odpoledne. Když už budete na Švihově, nezapomeňte si prohlédnout i samotný hrad – zvolte netradiční okruh nazvaný Kuchyně, který vás provede po hospodářských místnostech, jako jsou hejtmanská kancelář, strážnice, fraucimor neboli pokoj ženských služebných a kuchyně. Rodinné vstupné na tento okruh vyjde na 190 Kč.

Středomoří v Brně
Kdy a kde: od středy 16. do soboty 19. května na náměstí Svobody v Brně

Na celé čtyři dny se brněnské hlavní náměstí promění v typický středomořský trh se spoustou delikates. V době od 10.00 do 20:00 večer tu bude fungovat dvacítka stánků s nabídkou tradičních a možná i netradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie, Itálie, Španělska, Řecka a další jižních zemí. Pochutnáte si  na kvalitních vínech, sýrech, uzeninách, paštikách a dalších delikatesách od slaných po sladké. Nakoupit si budete moci i olivové oleje, džemy, nebo dokonce piva. Pro hladové tu otevřou „buvette“ neboli bar, kde se bude podávat francouzská kuchyně. Nebudou chybět ani ochutnávky!

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.