Tipy na týden: Dáte si perník nebo snad neviditelnou výstavu?

Tipy na týden: Dáte si perník nebo snad neviditelnou výstavu?

Spí vaše dítě s pirátskou bambitkou pod polštářem? Vezměte ho na zámek Jezeří, bude nadšené. Ale zrovna tak můžete s dětmi, stejně jako bez nich, vyrazit na inline brusle do Hradce Králové nebo na výbornou výstavu, kde se obejdete bez zraku. Koná se totiž úplně potmě a vy se budete moci řídit jen sluchem, čichem a hmatem. Milujete lidová řemesla? Pak musíte určitě vyrazit pod Kunětickou horu.

Zkřížené hnáty, vzhůru za piráty
Kdy a kde: sobota 5. května od 11 do 16 hodin na zámku Jezeří, Horní Jiřetín

Milují vaše děti piráty? Vezměte je na Pirátské slavnosti na zámku Jezeří. Netradiční prohlídku zámku oživují divadelní výstupy i doprovodný program na nádvoří. Potkáte se s piráty i námořníky, protože nejznámější legendy pirátských příběhů tu budou vzácnými hosty Jeho Jasnosti knížete. Zažijete nefalšovanou mořskou bouři, pirátskou hostinu a rychlokurz přepadávání movitých lodí, šlechtických dcer či ostrovů s pokladem. Kdo ví, třeba krom bohatého programu, šermířských vystoupení a zámeckého tržiště narazíte i na truhlu plnou zlata. Plné vstupné 80 Kč, snížené 60 Kč, děti ve věku 3–6 let platí 10 Kč.

Do Hradce na brusle
Kdy a kde: v neděli 6. května od 10:30 na letišti v Hradci Králové

Nenechte si ujít rodinný festival pro všechny vyznavače inline bruslí. Dopoledne probíhají dětské závody na 1, 3 a 5 kilometrů, následuje hodina volného bruslení a odpoledne Fitness Desítka, tedy jízda na 10 km, a Půlmaraton na 21 km na zdejším výborném letištním povrchu. Celá akce nese název LifeInLine Tour 2012 a soutěží se o skvělé ceny. Celodenní program začíná v 10:30 hodin nejkratším dětským závodem. Registrace je možná předem, nebo až na místě.

Výstava, kterou není potřeba vidět
Kdy a kde: do konce července 2012 na Novoměstské radnici v Praze

Představte si, že jste se ocitli v naprosté tmě. Vyzkoušet si to můžete na vlastní kůži na ojedinělé výstavě nazvané Neviditelná výstava Praha. Podle slov autorů se jedná o „interaktivní cestu po světě, z něhož zmizelo všechno světlo a ze kterého se snažíte pomocí zbylých smyslů najít cestu ven“. Na Neviditelné výstavě se řídíte výhradně hmatem, sluchem, čichem a smyslem pro rovnováhu. Vyzkoušíte si, jak se pohybovat v ruchu města i v lese, jak se umýt či zapnout mikrovlnnou troubu, jak zaplatit za kávu nebo jak správně ochutit oběd. Viděli jste někdy mluvící hodiny? Braillovo písmo? Nebo třeba mluvící váhu či tlakoměr? Počítejte s tím, že prohlídka všech prostor trvá přibližně hodinu a půl a že výstava je vhodná pro dospělé a děti od 7 let výše. Vstupné je vyšší, ale za ten zážitek stojí – dospělý návštěvník platí 200 Kč, dítě 170 Kč, rodinné vstupné činí 500 Kč. Každé pondělí tu mají slevy, takže sem zkuste zajít třeba sedmého.

Tatínku, pojď si hrát
Kdy a kde: v neděli 6. května od 10 do 12 hodin v pražském ekocentru Toulcův dvůr

Dnešní otcové tráví s dětmi čím dál více času a zaplať pánbůh za to, protože vztah mezi nimi je jedinečný. Pošlete je spolu tuhle neděli do Toulcova dvora. Mohou si tam spolu zahrát drobné dětské hry, připomenout básničky, vyrobit dárek pro maminku, pohladit zvířátka či pobýt na zahrádce. A vy si mezitím běžte třeba zaplavat. Na tuhle akci je dobré se zaregistrovat předem – účastnický poplatek za dítě a jeho doprovod činí 90 Kč, sourozenci s doprovodem zaplatí 110 Kč.

Hurá na perník
Kdy a kde: v úterý 8. května od 9 do 17 hodin na hradě Kunětická hora, v jeho okolí a v Pardubicích

Až zase vypukne státní svátek, seberte se a vyrazte na perník. Na Kunětické hoře, v Pardubicích a v jejich okolí totiž pořádají vyhlášené Sousedské perníkové slavnosti. Je na vás, zda je strávíte ve městě, nebo naopak v přírodě, nabídka je totiž skutečně pestrá. Jen tak namátkou jmenujme: jarmark lidových řemesel, hudební vystoupení, naučná stezka po okolí hradu, velký střelecký den se zbraněmi od doby husitské až po druhou světovou válku, zajímavé stánky s občerstvením nejen perníkovým, perníkářská dílna, westernové rodeo, jízda na koni pro veřejnost, obora s vysokou zvěří a dvěma zubry či staročeská stodola.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.