Chovají se děti, které přišly na svět císařem, jinak?

Chovají se děti, které přišly na svět císařem, jinak?

Co se týče například psychického vývoje, nebojte se, i když se vaše dítě narodí císařským řezem, ať už plánovaně či neplánovaně, nemusí to na něm zanechat žádné následky.

Zatímco některé matky o císařském řezu sní jako o úniku z porodních bolestí, jiné se ho obávají, i když jim ho navrhují lékaři, a to třeba z toho důvodu, že je dítě příliš velké nebo špatně natočené. A některé prostě nemají jinou volbu – jejich stav nebo stav dítěte se zkomplikuje natolik, že není jiné východisko.

Všechny však dost možná napadne otázka, zda se tento způsob příchodu na svět odrazí v tom, jaký bude jejich potomek, který nezažil iniciační průchod porodními cestami.

Stačí se totiž trochu zajímat o to, jaký vliv na člověka a jeho další život má způsob, jímž přišel na svět, abyste narazili na tvrzení, že byl-li to porod císařem, je mnohé špatně. Hrozí prý, že matka si k dítěti nevytvoří ten správný vztah, děti mají problém s přijetím sama sebe a dokonce jim v dospělosti hrozí vyšší riziko sebevraždy.

„Narodila jsem se právě císařem a s mojí mámou máme dost chladný vztah. Roky jsem si myslela, že je to právě tím ne moc povedeným porodem, který se hodně komplikoval, a operace tedy byla jedinou možností. Ale pak mi došlo, že se stejně odtažitě máma chová i k mladšímu bratrovi a nakonec jsem po pár debatách s psycholožkou dospěla k tomu, že máma je taková a způsob, jakým mě nebo bratra přivedla na svět, to moc neovlivnil,“ popisuje pětatřicetiletá Pražanka Michaela.

Vědecké studie? Neexistují

Já sama jsem narazila na zajímavý článek na tohle téma s názvem Jaký bude, když se narodil císařem? na webu psychologie.cz, kde mimo jiné zmiňovali slavnou knihu Zrozena císařem od Jane Englishové, která popisuje spoustu negativních dopadů porodu sekcí na dítě. Jen tak namátkou: podle ní tihle lidé nedokáží směřovat k jasnému cíli, domnívají se, že nemusí o nic usilovat a vše se za ně vyřeší, navíc mají problémy ve vztazích a ještě třeba pociťují napětí v oblasti krku, za nějž byli do světa de facto vytaženi. Podle lékaře Williama Emersona pak je vůbec nejhorší neplánovaný císařský řez, který přichází potom, co se porod hodiny vyvíjí jakž takž normálně. Výsledkem je podle něj například nízké sebevědomí.

Autorka článku Pavla Koucká hledala vědecké důkazy pro to, že císař děti skutečně psychicky poškozuje. A výsledek? Nenašla v zásadě nic, protože žádné podobné výzkumy se nikdy neprováděly. Takže nedá se sice vyloučit, že porod císařským řezem je pro dítě šokem, s nímž se musí srovnat, ale zdá se, že to nelze tvrdit na základě vědecké studie.

Nakonec to tedy může být tak, že císařský řez může poznamenat především matku, protože jde o poměrně velkou, i když nijak dlouhou operaci, jejíž následky jsou dost bolestivé a poměrně dlouho se hojí.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.