Kojené děti jsou náladovější

Kojené děti jsou náladovější

Když výrobci umělého kojeneckého mléka tvrdí, že po jejich výrobku, budou děti spokojené, nelžou. Děti, které pijí mateřské mléko, totiž více pláčí, méně se smějí a vůbec jsou náladovější než ty, které dostávají umělou výživu.

To ukázala studie britských výzkumníků, publikovaná v online vědeckém periodiku Public Library of Science ONE. Vědci však zároveň říkají, že takové dětské chování je normální. Matky by se měly naučit se s ním vyrovnat místo toho, aby hned sahaly po láhvi ve snaze dosáhnout větší spokojenosti potomků. Podrážděnost dítěte je totiž přirozenou součástí komunikace mezi ním a matkou a vlastně vůbec není dokázáno, že je pro jeho vývoj lepší, když je vždy a za všech okolností spokojené. Navíc za pohodlnost umělého mléka se platí – takové děti jsou sice klidnější, ale mohou zbytečně rychle přibírat na váze.

Kojené děti se méně smály

Pomocí dotazníku o dvou stovkách položek, které matky vyplňovaly, vědci hodnotili temperament více než tři stovek dětí starých tři měsíce. A tvrdí, že mezi dětmi, které byly výhradně kojeny, a těmi, které dostávaly jen umělé mléko, byl velký rozdíl. Zatímco děti, jejichž matky střídaly oba způsoby výživy, byly co do temperamentu někde uprostřed.

„Ve srovnání s dětmi, které dostávaly výhradně umělou výživu, byly kojené děti problematičtější. Méně se usmívaly, méně se nahlas smály a vydávaly méně zvuků, rovněž je bylo obtížnější uklidnit,“ uvedli odborníci. Děti, jejichž matky střídaly oba způsoby výživy, byly co do temperamentu někde uprostřed.

Jejich zjištění může napomoci vysvětlení, proč poměrně dost matek kojení záhy vzdává, ačkoli ze všech stran slyší, že je pro jejich dítě alespoň v prvních měsících života tím nejlepším. Světová zdravotnická organizace zatím doporučuje, aby ženy své děti výhradně kojily prvního půl roku života, byť i tady se objevují studie, které takové kojení zpochybňují jako zbytečně dlouhé.

Kojících Češek ubývá

Vedoucí studie doktor Ken Ong, z  medicínského výzkumného centra v Cambridge nicméně doporučuje, aby matky navzdory obtížím vydržely a případně vyhledaly pomoc, pokud ji potřebují.

„Existuje ohromující množství důkazů, které dokládají, že kojení je normální a nejzdravější formou dětské výživy,“ řekl. Podle něj by se lidé měli připravit na to, že porod a první týdny či měsíce života dítěte jsou náročným obdobím. Chování dítěte nemusí být vždy příjemné a rodiče, zejména matky, může hodně frustrovat. Pokud však vyhledají pomoc – nabízejí se například laktační poradkyně, které mohou matkám poradit třeba se správným přikládáním dětí – spíše se dočkají toho, že se kojení rozběhne a matka jej během pár týdnů nevzdá.

V roce 2006 výhradně kojilo své dítě i v půl roce dvacet tři 23 procent Češek, ale v roce 2009 už jich bylo jen osmnáct procent. Přibývá nicméně těch, které kombinují kojení s umělou výživou, zatímco dříve se matky dělily spíše na kojící a na ty, které dětem dávaly jen mléko umělé.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.