Běhání: Vyberte si funkční oblečení

Běhání: Vyberte si funkční oblečení

Ráno je ještě tma a večer už zase, venku fouká a navíc nemáte ani špetku energie nazbyt. Nejlepší výmluvy, proč nechat kecky ve skříni a raději si zalézt do postele. Po Vánocích se ale každé deko dole určitě hodí a také baterky vám nejlépe dobije právě pohyb. Proto v zimě s běháním nepřestávejte – jen se na něj lépe vybavte.

V zimě byste určitě nevyrazili v kraťasech a tílku, myslete ale kromě tepla i na to, že v nižších teplotách více hrozí poranění svalů a šlach. Nikdy nevybíhejte s holými lýtky – tříčtvrteční běžecké kalhoty sice vypadají líp než tepláky, ale právě Achillovy šlachy a lýtkové svaly jsou při běhu hodně namáhané a jejich zranění se dlouho hojí. Pokud se vám nechce investovat do dalších dlouhých kalhot a ty, které máte doma, se vám prostě nelíbí, zkuste třeba teplé podkolenky.

Zůstaňte v suchu

Na horní polovinu těla si jako spodní vrstvu natáhněte funkční tričko nebo tílko. Odvádí od těla přebytečné teplo i pot. Právě proto se vyhněte bavlně – ta naopak vlhkost nasává, takže jakmile se zastavíte a trochu vychladnete, v mokrém bavlněném triku budete mít velkou šanci hezky nastydnout. Zvenčí se chraňte proti větru bundou, která vás nebude nijak omezovat v pohybu, úplně stačí tenká šusťákovka. Prostřední vrstvu mezi nimi volte podle venkovní teploty. Mějte na paměti, že se při běhání hodně zahřejete, takže obecně platí, že byste se měli obléct, jako by bylo o deset stupňů tepleji než ve skutečnosti.

Hlava a ruce v teple

Až teploty klesnou pod pět stupňů nad nulou, natáhněte si ještě lehkou čepici a rukavice. Obojí se prodává i ve speciální běžecké úpravě, jestli vás ale na celém běhání baví hlavně to, že nestojí moc peněz, prostě si vezměte ty, které už máte. Hlavní je, abyste se v nich při sportu neupekli. Krk je nejlepší zabalit do šátku nebo do moirového „tunelu“, kterými si můžete zároveň přikrýt ústa a nos, jestliže zjistíte, že chladný vzduch se vám bez masky špatně dýchá.

Aneta Nevšímalová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.