Běhání: Rozdýchejte se už doma

Běhání: Rozdýchejte se už doma

Naučit se při běhání správně dýchat je stejně důležité jako naučit se správný styl a určit odpovídající tempo. Obě aktivity jdou totiž spolu ruku v ruce.

„Běžíte-li příliš rychle a navíc dýcháte-li jen povrchně, dojde vám brzo kyslík. On vám sice dojde i při správném dýchání, ale přeci jen o něco později,“ říká Miloš Škorpil z Běžecké školy.

Důležité je do sebe nedostávat studený vzduch. Toho nejlépe docílíte, když se naučíte dýchat, zejména nadechovat se nosem. Samo o sobě je to ovšem dost obtížné a stávající zima nám to vůbec neulehčuje.

„Vhodné je rozdýchat se ještě před tím, než vyjdete ven. Alespoň desetkrát se zhluboka nadechněte nosem, a to tak, abyste viděli, jak se vám nafukuje břicho. Tím už alespoň částečně rozpohybujete dýchací svaly, a i když pak budete převážně dýchat ústy, vaše dýchání už nebude tak mělké,“ popisuje Miloš Škorpil a přidává základní zásadu: „Nikdy se nesnaž udýchat nosem tempo, jímž běžíš, vždy běž tak rychle, abys to byl schopný nosem udýchat.“

Můžete si pořídit i roušku nebo si přes ústa natáhnout nákrčník, ale tady záleží hlavně na vašem pohodlí. Sami si to vyzkoušejte a pak se rozhodněte, zda vám vyhovuje víc běhání s látkou přes pusu, nebo bez ní.

Na správné dýchání se ovšem soustřeďte celoročně, nejen v zimě. Ačkoliv všichni dýcháme neustále, a může se tak zdát od věci se to „učit“, nádech nosem opravdu trénink potřebuje.

K čemu je kyslík při běhání

„Všichni víme, že když hoří, tak abychom oheň uhasili, snažíme se ohni znemožnit přístup kyslíku. V našem těle to funguje stejně. Náš metabolický systém si můžete představit jako kovářskou pec. Zdrojem hoření – spalování cukru, tuků, bílkovin – je kyslík. Pokud se jej systému nedostává, spalování (přeměna energie z energetických zdrojů v těle uložených, třeba tukových polštářů) se prostě zastaví. Pak můžeme mít energie, kolik chceme, ale do svalů se nedostane a my se zastavíme. Prostě nám dojde kyslík,“ vysvětluje běžecký trenér Miloš Škorpil.

Eva Fryšarová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.