Běhání: Začít můžete kdykoliv. I v zimě

Běhání: Začít můžete kdykoliv. I v zimě

Přestože už je venku dost nevlídno, někomu se stále příčí zavřít se do tělocvičny nebo fitness centra. Lidi, které vidíme v zimě venku sportovat, se však nezbláznili, užívat si venkovního pohybu jde skutečně v každém ročním období! „Je úplně jedno, kdy s běháním začnete,“ shodují se odborníci, které Kondice oslovila.

Když se běžec čas od času proběhne po sněhu, nevadí, ale nesmí ho však být příliš, nesmí se do něj bořit. Jinak ale může být sníh zpestřením tréninku. Dopad do sněhu je navíc měkčí a pružnější. Na druhou stranu je třeba při běhu v zimě více dbát na bezpečnost – na kluzkém povrchu hrozí pád.

„Nejen v zimě běžci dělají jednu velkou chybu: hned po doběhnutí rychle vběhnou domů nebo sednou do auta. Ten náhlý přechod ze zimy do tepla, z pohybu do klidu, může způsobit kolaps. Takže je důležité posledních pět minut dobíhat už jen lehce nebo je lehce dojít. V žádném případě se nesnažte udělat si v závěru osobní tréninkový rekord,“ upozorňuje Miloš Škorpil, běžecký trenér z Běžecké školy.

Počítejte s tím, že se dříve stmívá, a tak by ve vaší běžecké výbavě neměla chybět kromě správných bot a patřičného oblečení ani čelovka.

Běhejte ve dvojici

Pokud jste se s běháním rozhodli právě začít, platí pro vás stejná pravidla jako pro ty, kteří si svůj rozjezd odbyli už dřív. Napoprvé se vyrazte proběhnout jen na krátkou dobu a čas postupně prodlužujte. Vyvarujte se základní začátečnické chyby – nepřiměřeného tempa. Miloš Škorpil radí nejprve vyzkoušet indiánský běh: střídat dvě minuty chůze a dvě minuty pomalého běhu; a vydržet zhruba půl hodiny.

„Důležité je mít motivaci a chuť do běhání. Nejlépe si najít nějakého parťáka nebo se připojit k běžecké skupině. Dají se najít na internetu,“ radí Hana Dvorská z www.sportujme.cz. Sama vede v Praze na Petříně běžecké tréninky každé páteční ráno.

V Praze 9 pak celoročně nabízí běžecké tréninky pro začátečníky a pokročilé studio Fitnessie.

„V extrémních mrazech se však běhat nedoporučuje,“ uzavírá Radka Churaňová, několikanásobná mistryně republiky a trenérka běhu společnosti Fitnessie.

Eva Fryšarová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.