Nádory prsu se dají léčit elektrickým proudem

Nádory prsu se dají léčit elektrickým proudem

Rakovina prsu je obávaným strašákem. Ale naštěstí přibývá možností terapie. Krom cílené biologické léčby, která dokáže například odříznout nádor od výživy, slaví lékaři úspěchy s používáním elektrického proudu při metodě zvané radiofrekvenční ablace. Podobná metoda se už i v Česku používá například při léčbě karcinomu plic, jater či ledvin.

Průkopníkem používání této metody u rakoviny prsu se stala nemocnice Karolinski Insitutut ve Švédsku – během terapie se postižené buňky zahřejí pomocí speciální elektrody na 70 až 90 stupňů, což je zničí, aniž by utrpěla vlastní tkáň. Vlastní zákrok netrvá ani deset minut a provádí se v lokální anestezii, po něm se žena může ještě ten den vrátit domů.

Rychlé a bezbolestné

Internetová verze deníku Daily Mail, která o metodě informovala, citovala lékařku Karin Leiflandovou, podle níž by se tato terapie mohla stát alternativou k operaci pro ženy s časným stadiem karcinomu prsu. „Je to podobně jednoduché jako vaření vajíčka,“ dodala lékařka.

Terapie se hodí především pro menší nádory do velikosti dvou centimetrů, které jsou jasně ohraničeny. Kromě rychlého účinku je její výhodou i to, že po zákroku žena necítí bolest, ani se nemusí bát jizvy na kůži. Může se ale samozřejmě stát, že kvůli dalším projevům nemoci může žena potřebovat i běžnou chemoterapii.

Stejně účinné jako velká operace

Aby lékaři dokázali elektrodu přesně zacílit, sledují průběh zákroku pomocí ultrazvuku. Po jeho provedení následuje kontrola po jednom, šesti a dvanácti měsících a pak následně každý rok. Během dvou let používání se u sledovaných pacientek švédské nemocnice žádné z nich nemoc nevrátila.

 

To je dobrá zpráva, protože původně panovala obava, zda při použití této metody nehrozí rozšíření metastáz, kterému by dokázalo spíše zabránit chirurgické vynětí nádoru. Podle lékařky Leiflandové je léčba nadějí především pro starší ženy s pomalu rostoucími nádory prsu, které nemohou podstoupit klasickou operaci, protože mají například cukrovku nebo dýchací a oběhové problémy.

Nová metoda léčení bude levnější

Švédští lékaři předpokládají, že léčba by se do pěti let mohla stát standardem, je však otázkou, jak se na ni budou tvářit zdravotní pojišťovny. Samotný zákrok je rychlý a není drahý, ovšem kontrola jeho úspěšnosti zejména za použití magnetické rezonance stojí peníze. Přesto je v součtu levnější než klasická léčba, protože žena nepotřebuje pooperační péči a může se navíc záhy vrátit ke svému běžnému způsobu života.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.