Překvapte útočníka svým sebevědomím, dejte se na WingTsun

Překvapte útočníka svým sebevědomím, dejte se na WingTsun

Podle oficiálních statistik je ročně v České republice znásilněno pět set až šest set převážně dívek a žen. Loni dokonce tento počet oproti roku 2009 vzrostl o dvaadvacet procent. Abyste podobnému nepříjemnému zážitku předešly, vyzkoušejte lekci bojového umění WingTsun.

Pokud si pod pojmem „bojové umění“ představujete situaci, kdy budete muset nekompromisně protivníka dostat na zem a vítězoslavně na něj dupnout, WingTsun bojovým uměním v pravém slova smyslu tak docela není.

Ženy učíme, aby nebojovaly

„Žena, která je přirozeně slabší než muž, nemá mnoho šancí porazit silnějšího agresora bojem. Proto ve WingTsun ženy učíme, aby pokud možno nikdy nebojovaly. Boj je vhodný do ringu, ale ne na ulici,“ říká Jiří Schwertner ze školy EWTO, který WingTsun vyučuje už deset let.

WingTsun vás naučí vyhrát, aniž byste bojovali, důležité je pro to znát strategii chování v krizových situacích, kdy vám fyzický útok hrozí. Jedním z důležitých pilířů je mít potřebné sebevědomí. „Pokud chybí, získáte ho právě samotným cvičením fyzické sebeobrany,“ vysvětluje Jiří Schwertner.

Střežte svoje hranice

Na lekci dorazte v pohodlném sportovním oblečení, klidně stačí obyčejné triko a tepláky. Potkáte se tu s ženami, které tu jsou z preventivních důvodů, ale i těmi, které něco ošklivého zažily. Hodina se skládá prakticky ze tří částí, neboť i WingTsun má ženy naučit taktiku sebeobrany ve třech krocích:

Vytyčte své hranice. Protivník musí hned od začátku získat dojem, že nebude tak snadná oběť. Koukejte se mu zpříma do očí, mějte natažené ruce, zvednuté dlaně a braňte si svůj prostor. „Vyber si někoho jinýho! Vypadni! Jdi pryč!“ Zvyšujte hlas. Především nesmíte ani chvíli zapochybovat, věřte si, neztrácejte oční kontakt. Jakmile byste oči sklopila, protivník nabude sebejistoty.

Střežte své hranice. Pokud po prvním upozornění nevzal nohy na ramena, a vy jste byla přinucená třikrát couvnout, přitlačte. Klidně nepřítele silně odstrčte a pokračujte v sebevědomém projevu. „Přestaň, nebo bude zle!“, křičte na něj.

V případě potřeby své hranice velice razantně a nekompromisně braňte. Načež máte dvě možnosti: v momentě překvapení vzít nohy na ramena, nebo se do útočníka pustit. Pak zasypte údery všechna jeho slabá místa: do rozkroku, krku, do očí. Nedejte mu šanci a nelitujte, on je ten, kdo vás chce znásilnit!

Pokud si nic z výše jmenovaného nedokážete představit, od toho, abyste se to naučila, tu jsou právě kurzy WingTsun, přičemž EWTO ve všech svých školách nabízí první lekci na ukázku zdarma, bližší informace najdete zde.

WING TSUN

Jedná se o komplexní a účinné bojové umění, které vzniklo před staletími ve staré Číně a podle legendy jej vytvořila žena. Teprve v minulém století se však systém začal rozšiřovat do celého světa. Techniky WingTsun jsou jednoduché a srozumitelné, přitom každý pohyb lze přímo použít k efektivní sebeobraně. Při správném provádění se navíc dokonale protahuje a posiluje celé tělo. Pokud se do WingTsun ponoříte víc, nechá vás proniknout i do filozofie, neboť je historicky založené právě na ní.

Eva Fryšarová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.