Kettlebell, taková zábavnější činka

Kettlebell, taková zábavnější činka

V posilovnách už dávno nenajdete jen klasické stroje a činky, nyní je ovládají barvy. Respektive veselé kettlebelly. Ještě jste o nich neslyšeli? Přitom do zvláštních činek – koulí s plochým dnem a držákem – je teď zblázněná celá Amerika. Posilují totiž svaly, kondici i rovnováhu, procvičují celé tělo.

Kettlebellu propadly především ženy, pro které je toto cvičení daleko zábavnější než s obyčejnými činkami. Navíc kromě toho, že vám odměnou za čas strávený s kettlebelly bude zpevněná a zformovaná postava, bude vám kettlebell milým pomocníkem při spalování tuků a hubnutí a hovoří se i o příznivém vlivu pro krevní oběh.

Dá se cvičit jen s jedním kettlebellem, ale i dvěma. Nejčastěji se provádí cviky, jejichž základem je kmitání. Se speciální činkou však můžete dělat dřepy, úklony, ti zkušenější pak třeba i kliky. Základem je houpání, tahání, tlačení.

Nechte si poradit od trenéra v posilovně

„Tradičně se doporučuje, aby člověk zvedal větší váhu, než je zvyklý. Je to proto, že v tomto cvičení jde o veliké pohyby, které zapojují celé tělo. Jsou rozdělené do balistických pohybů a vln, což jsou pomalejší pohyby, zaměřené na rozvoj stability. I tyto pomalé cviky však většinou procvičují celé tělo,“ radí ve svém článku fitness instruktor kettlebellu Zenon Dolnyckyj.

Cviků je celá řada. Důležité je ovšem jejich správné provedení, aby cvičení s dobrým úmyslem, neskončilo nataženým svalem či jiným úrazem. Kettlebelly si můžete osahat buď v posilovně, kde vám kettlebellové know-how ukáže přítomný trenér, nebo bývají součástí funkčních tréninků, anebo si tuto hračku můžete pořídit domů (ceny začínají na 250 Kč).

Vyrábí se ve variantách od čtyř do dvaatřiceti kilogramů. Pokud vás kettlebell zaujme, můžete se přihlásit na některý ze seminářů, kde o něm dozvíte víc, naučíte se nové cviky.

Kettlebelly najdete třeba v posilovně v pražském Aquapalace Čestlice, cvičí s nimi v síti fitness center Holmes Place nebo jich využívá Justyna Bednarska-Macková na svých hodinách funkčního tréninku pro ženy.

Eva Fryšarová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.