Ornishova dieta: Budete také cvičit a meditovat

Ornishova dieta: Budete také cvičit a meditovat

Dietní plán kalifornského lékaře Deana Ornishe není jen o jídle. Kromě radikálních škrtů v tucích totiž předepisuje i meditaci a cvičení. A to pořád ještě není všechno. Zakázaný je i alkohol, káva a cigarety.

Když poměrně přísný režim dodržíte, můžete si být jistí, že s ubývajícími kily dáte sbohem
i vysokému cholesterolu a prospějete tak srdci i cévám. Cvičením a meditacemi se zase zbavíte stresu, který může mít na vaši váhu negativní dopad.

Princip diety:

Ornishova dieta radikálně omezuje příjem tuků, denně by měly tvořit méně než desetinu celkového energetického příjmu. Abyste takových hodnot dosáhli, budete se muset obejít bez masa, ořechů a olejů. Tabu by měly být sladkosti, bílé pečivo a bílá rýže. Jídelníček je založený na ovoci, zelenině a obilninách v kombinaci s jogurtem a mlékem.

Kromě potravin, které jsou zakázané, můžete jíst cokoli, aniž byste při tom museli počítat kilojouly
a pracně všechno převažovat. Povolené potraviny také mezi sebou můžete libovolně kombinovat, jídelníček je na vaší fantazii.

K jídlu přidejte potravinové doplňky s obsahem kyseliny listové, vitaminu B12, E a C a selenu. Vhodný je rybí tuk a lněný olej.

Kdo ji drží:

Carrie Underwood

Názor Kondice:

Pokud nejste vegetarián, této dietě se vyhněte. Bude pro vás obtížně stravovat se tak, aby vaše tělo mělo všechno, co potřebuje.

Výhody:

Klinické studie prokázaly, že dieta zlepšuje cévy a krevní oběh a snižuje hladinu cholesterolu. Je proto vhodná hlavně pro lidi, kteří mají problémy s cholesterolem. Výhodou je i to, že se nemusí počítat energetická hodnota všeho, co si naložíte na talíř.

Nevýhody:

Dieta je velmi přísná a je obtížné ji dodržet. Lidem, kteří nejsou vegetariány, bude chybět maso
a může pro ně být problém zajistit tělu všechny potřebné živiny. Tím, že v jídelníčku chybí kromě masa i ořechy a semínka, může tělo postrádat vápník, vitamin B12 a nenasycené mastné kyseliny. Ty je pak třeba dodávat v potravinových doplňcích. Dita je naprosto nevhodná pro dospívající, těhotné a kojící ženy.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.